Viis kontrollküsimust investeerimisega alustajale

29. märts 2021

Finantsinspektsioon viis pankades, fondivalitsejates  ja investeerimisühingutes läbi kontrolli, et selgitada välja, kas ja milliseid uusi tooteid ning seonduvaid riske pensionireformi tõttu turule tuleb. Selgus, et kõik suuremad pangad hakkavad pakkuma pensioni investeerimiskonto võimalust, mis on mõeldud eelkõige vilunud investoritele.   

Kuid arvestades, et seoses pensionireformiga plaanivad mõned inimesed alustada esimest korda omal käel investeerimist, panime kirja mõned kontrollküsimused, millele enne investeerimisotsuseid mõelda tasub.

Viis kontrollküsimust, millele mõelda enne investeerimisega alustamist:
1. Mis on investeerimise eesmärk? Enne, kui otsustad investeerimisega alustada, mõtle enda jaoks läbi, miks sa investeerid. Kas soovid investeerida raha selleks, et ennast proovile panna või selleks, et vanaduspõlves oleks võimalik investeering rahaks teha? Kas soovid teha suuremat ostu või soovid hoopis lapsele ülikoolifondi raha koguda? Vastavalt sellele otsusele saad hakata mõtlema investeeringu tüübi peale.
2. Kui palju raha oled valmis kaotama? Iga investeering on risk ning iga investeeringuga võib kaotada raha. Tee endale selgeks kaotuse taluvuse piir ning investeeringut valides arvesta sellega.
3. Kas vajad investeerimisotsuste langetamisel spetsialisti abi või konsultatsiooni? Enne, kui sööstad oma raha investeerima, veendu, kas oled ise teinud kõik selleks, et sul oleksid olemas vajalikud teadmised ja info investeerimisotsuste tegemiseks. Tee ise ära kodutöö ning vajadusel pea nõu oma ala spetsialistiga. 
4. Kas üksi investeerimine on kõiki sellega kaasnevaid kulusid ja investeeringu iseloomu arvestades sulle kõige soodsam versioon? Olenevalt investeeringu iseloomust uuri välja, kas on kasulikum investeerimisega tegeleda üksi või palgata selleks mõni spetsialist. Teinekord võib üksi investeerimine erinevaid tasusid ja aega arvestades kulukamaks minna.
5. Kuidas tunda ära petuskeemi? Enne investeerimisotsuse langetamist uuri investeerimisobjekti tausta ning vajadusel konsulteeri spetsialistiga. Petuskeemid on muutunud ajas järjest kavalamateks. Veendu, et sind kurjalt ära kasutada ei plaanita.

Kel huvi investeerimise ja finantsmaailma vastu võib tutvuda ka Finantsinspektsiooni ja NASDAQ OMX Tallinna börsi koostöös valminud Finantsaabitsaga.

Rohkem uudiseid

Eesti Pank ja Finantsinspektsioon kutsuvad laupäeval, 18. mail 2024 Eesti Panga muuseumisse (Estonia pst 11) traditsioonilisele rahatarkuse perepäevale ja muuseumiööle. Päevas on mängu ehk kell 11–16 toimuval perepäeval on fookuses rahatarkuse õppimine läbi mängu, sest just nii jääb õpitu kõige paremini meelde. Külastajad on oodatud osalema nii MTÜ Ettevõtlusküla peremängus „Minu raha“ kui ka…
Finantsinspektsioon tegeleb riiklikul tasandil finants ehk rahaasjadega seotud järelevalvega ja rahaga seotud kriisiolukordade lahendamisega. Finantsinspektsiooni poole tasub pöörduda, kui oled mõne finantsteenuse osutajaga (näiteks pank, kindlustus, laenuandja, investeerimisfond jt) rahulolematu või ei suuda te omavahel kokkuleppeni jõuda. 2023. aastal esitati Finantsinspektsioonile...
Riigikogu lauale on jõudnud krediidiinkassode ja -ostjate seaduse eelnõu, mis muudab oluliselt senist inkassoturu toimimist ja toob krediidiinkassod Finantsinspektsiooni järelevalve alla, mis muudab krediidivõlglastega suhtlemise pikas plaanis õiglasemaks. Kogu inkassoturg ei lähe järelevalve alla. Lihtsustatult öeldes läheb Finantsinspektsiooni järelevalve alla vaid see osa inkassoettevõtetest…