Täiendava kogumispensioni ehk pensioni III samba põhieesmärk on säästude vabatahtlik kogumine pensionieaks. Seejuures ei pea väljamaksete saamisega ootama pensionikka jõudmist, vaid III sambast on võimalik väljamakseid saada siis kui selleks tekib soov ja sellises ulatuses nagu sinule sobib. Juhul, kui oled III samba fondi osakuid omandanud või kindlustuslepingu sõlminud enne 1. jaanuari 2021, siis rakenduvad väljamaksetele tulumaksusoodustused alates sinu 55-aastaseks saamisest, kuid mitte enne viie aasta möödumist lepingu sõlmimisest. Juhul, kui oled III samba fondi osakuid omandanud või lepingu sõlminud pärast 1. jaanuari 2021, siis rakenduvad väljamaksetele tulumaksusoodustused alles pärast vanaduspensioniikka jõudmist. Maksusoodustused kehtivad ka sõltumata vanusest nendele, kes on jäänud täielikult ja püsivalt töövõimetuks.
Kogumiseks on kaks võimalust
- Sinu valitud vabatahtliku pensionifondi osakute omandamine.
- Sinu valitud kindlustusandjaga täiendava kogumispensioni kindlustuslepingu sõlmimine.
Täiendava kogumispensioniga on võimalik liituda igal ajal ning selleks tuleb pöörduda näiteks panga või kindlustusseltsi poole. Tutvu erinevate vabatahtliku kogumispensioni fondide ning garanteeritud intressiga või investeerimisriskiga pensionikindlustuse lepingute pakkujatega. Üheaegselt võid omada ja omandada mitme erineva vabatahtliku pensionifondi osakuid ja/või sõlmida täiendava kogumispensioni kindlustuslepinguid ühe või mitme kindlustusseltsiga.
Sinu III sambasse – olgu siis pensionifondi või kindlustuslepingusse – saab sissemakseid teha ka su tööandja. Sellist võimalust võib tööandja pakkuda näiteks töötajate motiveerimiseks ning kõnekeeles nimetatakse seda ka tööandjapensioniks. Kui tööandja teeb makseid sinu valitud pensionifondi või kindlustuslepingusse, käsitletakse seda maksustamise mõttes nagu tavalist palgatulu ja seega maksab tööandja kõik töötasu maksmisega seotud maksud, välja arvatud tulumaksu.