Arvelduskonto ja maksed

Oma igapäevaste rahaasjade korraldamiseks on arvelduskonto olemasolu ja pangakaartide kasutamine muutunud väga tavaliseks.

Siiski tasub teada, et ka kõige lihtsama pangateenuse juures on nüansse, mida lepingu sõlmimisel ja teenuse kasutamisel tähele tasub panna. Näiteks arvelduskonto avamine on pankades üldjuhul tasuta, küll aga võivad olla tasulised paljud kontoga seotud tehingud, näiteks ülekanded, konto väljavõtte tellimine pangakontorist jmt. Üldjuhul küsivad pangad igakuist hooldustasu ka arvelduskonto juurde avatud deebetkaardi (kõige tavalisema pangakaardi) eest. 

Enne panga valimist ja arvelduskonto avamist võrdle erinevate pankade hinnakirju ning mõtle läbi, milliseid pangatehinguid sul on kõige sagedamini vaja kasutada ning kas sul oleks kasulikum maksta iga tehingu eest eraldi või otsustada mõne paketi kasuks, mida mitmed pangad oma klientidele pakuvad.
Näiteks võib olla võimalik valida kuutasuga pakett, mis sisaldab teatud arvu tasuta pangatehinguid ja/või soodustusi teenustelt, näiteks hooldustasuta deebetkaart. Üsna paljudel pankadel on eraldi paketid noortele ja seenioritele, aga ka peredele, palju tehinguid tegevatele klientidele jne. Ka siis, kui sa juba aastaid oled ühes pangas arveldanud, tasub teenuste hinnakirja uurida – pangad uuendavad neid aeg-ajalt ja töötavad välja näiteks uusi pakette, seega võib sulle sobida nüüd hoopis mõni muu lahendus, mitte see, mille aastaid tagasi valisid. Ka mitu erinevat arvelduskontot erinevates pankades võib olla siinkohal mõistlik lahendus – näiteks pangakaardita säästukonto ühes ning tavapärane pangakaardi kasutamise võimalusega arvelduskonto teises pangas.

Panga vahetamiseks arveldusteenuste üleviimise teenus 

Kui sa tahad mingil põhjusel oma igapäevased arveldused (arvelduskonto, pangakaardid jne) ühes pangas lõpetada ja hakata arveldama mõnes teises pangas, on see üsna hõlpsasti teostatav. Paljud pangad pakuvad klientidele lihtsustatud võimalust oma arveldusteenuste üleviimiseks, kui klient soovib ühes pangas arvelduskonto sulgeda ja oma arveldused teise panka üle viia.

Arveldusteenuste üleviimine hõlmab arvelduskontot ja sellega seotud otse- ja püsikorraldusi. Natuke keerulisem on lugu siis, kui sul on praeguse pangaga sõlmitud näiteks mõni laenuleping, tähtajaline hoius vmt. Sel juhul tuleb sul arvelduskonto sulgemiseks lõpetada ka selle kontoga seotud laenud ja hoiused.

Ülekannete tegemine ja raha laekumise aeg

Oma arvelduskontolt saad sa teha makseid ehk ülekandeid teistele arvelduskontodele kas samasse või teise panka. Maksete tegemise võimalusi on palju: ise saad makseid teha eelkõige mobiilipangas, internetipangas või makseautomaadis, aga on võimalik minna ka pangakontorisse. Uuri iga variandi puhul, kas ja kui suur teenustasu sellega võib kaasneda. 

Nädalavahetusel ülekanded

kõikide pankade vahel ei liigu 

Kui sa teed ülekande oma arvelduskontolt mõnele teisele samas pangas asuvale arvelduskontole, jõuab raha saajani üldjuhul mõnekümne sekundi või halvemal juhul minutiga ja seda nii tööpäevadel kui nädalavahetustel.

Kui teed ülekande oma arvelduskontolt teises pangas asuvale arvelduskontole, siis võib see võtta rohkem aega. Kui nii maksja kui ka saaja pank on ühinenud välkmaksete süsteemiga ja sa valid makseviisiks välkmakse, võtab makse liikumine sõltumata päevast ja kellaajast aega kuni kümme sekundit. Kui välkmakset kasutada ei saa, jõuab pangapäevadel raha saaja kontole 3-5 tunniga, kuid seda siis, kui maksekorraldus on sisestatud ajavahemikus 8.15 kuni 15.30 või 16.00 (sõltuvalt pangast). Õhtuti, nädalavahetustel ja riiklikel pühadel sisestatud pankadevahelised maksekorraldused täidetakse järgmisel pangapäeval. Pangapäev tähendab üldjuhul kõiki päevi, mis pole laupäev, pühapäev, riigipüha ega rahvuspüha.

Viimati uuendatud 1. märts 2022