Tulude-kulude kirjapanek

Seotud dokumendid

Enne kui igakuiselt säästetava summa liiga kõrgeks ajad ning siis üldse käega lööd, on mõistlik kirjutada üles kõik kuu jooksul saadud tulud (lisaks palgale ka lastetoetus, stipendiumid, üüritulu jmt) ning kulutused. Oluline on kirja panna ka kõige väiksemad ostud, sest pisikestest kuludest võivad kasvada kuu lõpuks üsna suured summad.

Kulude-tulude üleskirjutamiseks on mitmeid võimalusi, alustades eelarve tabeli loomisest kuni spetsiaalsete veebirakendusteni välja. Samuti pakuvad mitmed pangad oma internetipangas võimalust kulusid teemade kaupa liigitada, loodud on mitmeid kergesti kasutatavaid telefonirakendusi. Abiks võib siin olla ka lihtsalt märkmik ja pliiats, kui sa rakendustest või arvutipõhisest kuluarvestusest ei hooli.

Mida täpsemalt sa oma kulud lahti kirjutad, seda parem. Liigitus võib olla näiteks selline: 

kulud koju ostetavale toidule ja väljas söömisele, 
kulud sideteenustele, 
kulud eluasemele, 
kulud laenudele-liisingutele, 
kulud transpordile, 
kulud lastele, 
kulud meelelahutusele,
kulud ravimitele,
kulud riietele-jalatsitele,
kulud sportimisele. 

Kes tegeleb mõne hobiga, saab oma tabelisse sellegi kohta lahtri lisada, lemmiklooma pidajatel tekib eraldi kululahter jne. Kui kõik on detailselt kirjas, leiad kindlasti üles need nö mustad augud, kuhu liialt raha kulub. Võib selguda, et mõne kululiigi osakaal on ebamõistlikult suur – näiteks tööpäevade lõunad kohvikutes või kaasaostetav kohv/vesi. Teadvustades endale omaseid libastumiskohti, on kergem pidurit vajutada ja nii selliste kulutuste osakaalu vähendada. Ja muidugi võiks mõelda ka sellele, kas sul on võimalusi oma sissetulekute suurendamiseks.

Kui oled kuu aega oma raha liikumist jälginud, on sulle selge, kui palju sul ühes kuus mingi kululiigi peale raha läheb. Nüüd saad järgmistel kuudel soovi korral seada igale kululiigile limiidi.

Kuna paljud suuremad kulud on ette teada – sünnipäev, eluaseme kindlustusmakse jne – saad needki vastava kuu eelarvesse sisse arvestada ning vajadusel alustada raha kogumist.

Kui sul on vaja kulutusi kärpida, aitab siingi eelarve, sest saad lahku lüüa vältimatud kulutused (nö püsikulud, mis alati ära teha tuleb nagu eluaseme laenu- või üürimakse, kommunaal- ja toidukulud) ja välditavad kulutused (mugavuskulud nagu meelelahutus, reisimine või riided-jalatsid-kosmeetika ilma milleta saab ka paar kuud vajadusel hakkama). Sind võib aidata eesmärgi seadmine, kui palju võid igale kululiigile ühes nädalas/kuus kulutada. Jälgi sellest kinnipidamist!

Põhjused eelarve tegemiseks ja tulude-kulude kirjapanekuks

Tee endale selgeks, mille jaoks hakkad oma tulusid ja kulusid kirja panema/eelarvet koostama. Näiteks tahad teada, kui palju sul kuus toidu peale raha kulub? Või soovid nii end distsiplineerida? Võib-olla tahad välja selgitada, kui palju oleksid iga kuu suuteline säästma, et täita mõni unistus? Neid põhjuseid on hea silme ees hoida juhuks, kui laiskus võimust võtab ning vana hea mugavustsoon taas sind oma rajale tagasi meelitada püüab. 

Ole järjekindel ja sea endale sisse süsteem, millal ja kuidas kulusid üles kirjutad. Mõnele võib sobida seda teha igal õhtul – siis on kindel, et midagi ei unune. Teine eelistab tšekid kokku koguda ja kord nädalas eelarvetabelile pühenduda. Kolmas vaatab kuu lõpus internetipangas oma konto väljavõtte üle.

Mida täpsemalt sa oma kululiigid lahti kirjutad, seda parema ülevaate saad.

Eelarverakendused, mis aitavad igapäevastel rahaasjadel ja eelarvel silma peal hoida

MyFinancier

Rakendus aitab saada ülevaate enda ja/või oma leibkonna tuludest/kuludest (olenemata, millises Eestis tegutsevas pangas kontod on). Koostada saab just endale sobilikke reegleid tulude-kulude jaotamiseks, lisada varad ning kohustused ja analüüsida seejärel netovara dünaamikat ajas. MyFinancier suudab jaotada paljud kanded tulu-kulu gruppidesse. Rakendusel on eestikeelne kasutajatugi, beetaversioon on tasuta kättesaadav kõigile.

Monefy

Monefy rakenduse abil on lihtne oma kulutusi jälgida. Rakendus kuvab sulle diagrammi, mis annab hea ülevaate sellest, palju sa oled kulutanud söögile, reisimisele, meelelahutusele ning muudele teenustele ja toodetele. Vajadusel saad kõik oma kulud ja tulud CSV failina alla laadida ning neid Excelis edasi töödelda.

Spendee

Spendee abil on võimalik enda kulutusi kategoriseerida ning soovi korral lisada ostutshekkidest ja arvetest pilte. Rakendus kuvab ülevaate suurematest kuluallikatest ning kulutusi on saab vaadata ka graafikutena.

Moneylover

Rakendus Moneylover võimaldab jälgida oma kulutusi erinevate kululiikide lõikes ning seada kategooriate kaupa ka eesmärke, samuti seadistada meeldetuletusi. Sektordiagrammid näitavad visuaalseid kokkuvõtteid, igale kulutusele on võimalik lisada kommentaare ning vaadata kulutuste tegemisi ka kuupäevade lõikes. 

Pocketbook

Pocketbook rakendus jälgib tähelepanelikult kõiki su pangakontosid, krediitkaarte, laene, arveid ja investeeringuid, hoiab silma peal sinu kulutustel, kategoriseerib need ja annab sulle aegsasti märku, kui eelarvelimiit hakkab lähenema. 

Viimati uuendatud 25. jaanuar 2023