Arvelduskrediit

Arvelduskrediidiga saad oma arvelduskontoga miinusesse minna pangaga kokkulepitud limiidi ulatuses. Näiteks kui su arvelduskrediidi limiit on 600 eurot ja kontol on lisaks 50 eurot, siis saad sooritada erinevaid tehinguid kogusummas 650 eurot. 

Arvelduskrediidi limiidi suurus ehk kui palju saad oma kontoga miinusesse minna, sõltub sinu sissetulekust ja olemasolevatest kohustustest. Intressi maksad sellelt arvelduskrediidi summalt, mida reaalselt kasutasid. 

Arvelduskrediiti saad kasutada nagu tavalist arvelduskontol olevat raha: näiteks võtta sularaha välja, teha ülekandeid, maksta poes deebetkaardiga jne. Arvelduskrediidi leping sõlmitakse enamasti 12 kuuks. Leping pikeneb üldjuhul automaatselt, kui pank või sina ei ole avaldanud soovi lepingut lõpetada.

Oluline teada enne arvelduskrediidi lepingu sõlmimist

Lepingu sõlmimistasu

Ühekordne tasu, mille leiad panga hinnakirjast. Enamasti on see kas 1% laenulimiidist või on tasu fikseeritud.

Lepingu pikendamise tasu

Arvelduskrediidi automaatse pikendamise eest võib pank küsida tasu. 

Lepingu muutmise tasu

Arvelduskrediidi lepingu tingimuste muutmisel – näiteks limiidi suurendamisel, intressimäära muutmisel jne – võib pank küsida tasu. 

Limiiditasu

Tasu, mida arvestatakse protsentides arvelduskrediidi limiidist. Näiteks võib see olla 1% aastas. See tähendab, et kui panga hinnakirjas on arvelduskrediidi lepingu sõlmimisel ka limiiditasu, maksad antud näite puhul 1% oma arvelduskrediidi limiidi summalt ka siis, kui sa arvelduskrediiti lepingu jooksul ei kasutanudki.

Intress

Arvelduskrediidi kasutamise eest võtab pank intressi. Intressimäär on fikseeritud lepingus. Intressi arvestamine toimub ainult nende päevade ja selle summa eest, mida reaalselt kasutasid.

Tagatis

Enamasti on tagatiseks sinu regulaarne sissetulek. Maksimaalse limiidi suurus sõltubki üldjuhul sinu igakuistest sissetulekust. Mõned pangad võivad anda arvelduskrediiti ka hoiuse või kinnisvara tagatisel.
 

Viimati uuendatud 26. august 2019