VAATA JÄRELE: koolinoored väitlesid hinnatõusu ja finantsteenuste turvalisuse teemal

17. november 2023

Eesti Pank, Finantsinspektsioon ja Eesti Väitlusselts korraldasid tänasel uudishimu päeval noortele väitlusürituse, kus nelja gümnaasiumi noored väitlesid Eesti Panga muuseumis teemadel „Hinnatõus toob rohkem kasu kui kahju“ ja „Kas inimesed on Eestis finantsteenuseid kasutades hästi kaitstud?“. Väitlusvõistluse formaat võimaldas noortel oma uudishimust tulenevaid teadmisi ka kriitiliselt, argumenteeritult ja tasakaalustatult väljendada.

Eesti Vabariigi President Alar Karis kutsub juba teist aastat 17. novembrit tähistama uudishimu päevana. Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessleri sõnul on just uudishimu paljude edulugude käivitavaks jõuks. „Uudishimu käivitab janu teada saada asjade põhjused. Tänapäeva noored on väga uudishimulikud ja nutikad ning hästi kursis sellega, milline on tavalise inimese võimalused enda õiguste eest finantsturul seista. Olgu selleks siis targalt langetatud otsused, äärmisel juhul kulukas kohtutee või tulevikus loodav tarbijate huve esindav finantsombudsman,“ märkis Kessler.

„Hinnastabiilsusel on majanduse tasakaalustatud arengus oluline roll ning keskpangad tegutsevadki selle nimel, et hinnatõus püsiks mõõdukas. Arenenud riikides peetakse mõistlikuks, et mõne aasta pikkuseid plaane tehes saavad ettevõtjad arvestada hinnatõusuga, mis jääb tavaolukorras keskmiselt 2% lähedusse, ” selgitab noortele väitlejatele hinnatõusu teemasse sissejuhatuse teinud Eesti Panga ökonomist Peeter Luikmel.

Väitlusüritusel astusid kas teema poolt või vastu argumenteerides vastamisi õpilased Tartu Miina Härma Gümnaasiumist, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist, Tallinna Prantsuse Lütseumist ning Tallinna Inglise Kolledžist.

Hinnatõusu arutelus tõid gümnasistid pooltargumentidena välja majanduse kasvu ja maksude suurema laekumise riigieelarvesse. Kahju poole pealt mainiti vaesema elanikkonna veel suuremat vaesumist ning riigi sõltuvust välisteguritest nagu naabermajandused ja välisinvestorid. Finantsteenuste turvalisuse debatis pidasid noored positiivseks eestlaste kõrget finantskirjaoskuse taset Euroopas. Ohuks nimetati aga politsei ja tarbijakaitseameti lühikesi käsi ning üksikisikute võimetust finantsasutuste vastu kohtus võidelda.

Veebis otseülekandena toimunud väitlusürituse eesmärk oli suurendada õpilaste majandusalaseid teadmisi, rahatarkust ja argumenteerimisoskust ning pakkuda õpetajatele võimalust oma tunde mitmekesistada. Väitlusürituse teemade kohta on koostatud ka töölehed, mida õpetajad saavad tundides kasutada. Materjalid on kättesaadavad Eesti Panga muuseumi veebilehel ja Finantsinspektsiooni tarbijaveebis Minuraha.

Kaheosalist väitlusüritust saab järele vaadata kahes osas Finantsinspektsiooni Youtube kanalilt.

Rohkem uudiseid

Riigikogu lauale on jõudnud krediidiinkassode ja -ostjate seaduse eelnõu, mis muudab oluliselt senist inkassoturu toimimist ja toob krediidiinkassod Finantsinspektsiooni järelevalve alla, mis muudab krediidivõlglastega suhtlemise pikas plaanis õiglasemaks. Kogu inkassoturg ei lähe järelevalve alla. Lihtsustatult öeldes läheb Finantsinspektsiooni järelevalve alla vaid see osa inkassoettevõtetest…
Viimastel aastatel on investeerimine muutunud populaarsemaks ja investoritele kättesaadavamaks. Koos sellega on suurenenud ka keskkondade arv, kus noored investorid oma rahapaigutamise valikute ja investeerimisstrateegiate teemadel arutlevad ning üksteisega nõu ja kogemusi jagavad. Sageli toimuvad sellised arutelud ühismeedias. Kuid milline võib olla sellise sisuga investeerimisteemalise…
Järelmaksu võtmine on tehtud väga lihtsaks ning juurde tekib üha uusi ja mugavamaid „osta kohe, maksa hiljem“ lahendusi. Ent enne tasub välja selgitada, kui palju raha tegelikult hiljem tagasi maksta tuleb. Turule on tulnud mitmeid makselahendusi, mis lubavad järelmaksu võtta mitmes osas ilma intressi ja muude lisatasudeta. Näiteks jagatakse ostusumma kolmeks võrdseks osaks ning iga kuu tuleb…