Õpetajate rahatarkuse seminar keskendub teadlikule rahakasutusele ja argumenteerimisele

25. september 2024

Oktoobri koolivaheajal kutsuvad Finantsinspektsioon ja Eesti Pank õpetajaid taas muuseumisse rahatarkust omandama. Õpetajate seminari peamisteks teemadeks on seekord teadlik rahakasutus ja kogumine. Antakse ülevaade Eesti perede finantskäitumisest ning räägitakse sotsiaalmeedias tehtud investeerimissoovituste riskidest. Lisaks tutvustavad nii Finantsinspektsioon kui ka Tagasi Kooli oma uusi projekte ja õppevahendeid ning Eesti Väitlusselts viib läbi praktilise argumenteerimise töötoa.

Kolmapäeval, 23. oktoobril kell 10–14 on kõik Eesti majandus-, ettevõtlus- ja ühiskonnaõpetuse õpetajad oodatud Eesti Panga muuseumisse traditsioonilisele rahatarkuse seminarile. Registreerimine on avatud 17. oktoobrini või kuni kohtade täitumiseni. NB! Muuseumis kohapeal osalemiseks on seminarikohad selleks korraks täitunud, hetkel on võimalus registreeruda virtuaalseks osalejaks.

REGISTREERU SEMINARILE SIIN

Eesti Panga majandusuuringute allosakonna juhataja, ökonomist Tairi Rõõm annab seminari avaettekandes ülevaate Eesti perede finantsseisust, räägib nii laenude võtmisest kui ka varade kogumisest. Mille poolest erineb Eesti perede varaline seis teistest euroala riikidest? Kui palju ollakse valmis investeerides riske võtma? Kui paljudel on raha investeerimiseks? Millistel peredel on investeeringute tulusus suurem? Kuidas on lood finantskirjaoskusega? Vastuseid pakkuv ettekanne põhineb Eesti leibkondade finantskäitumise ja tarbimisharjumuste värske uuringu andmetel. Antud uuringut viivad läbi kõik euroala keskpangad.

Finantsinspektsiooni finantsinnovatsiooni ekspert Evelin Arak keskendub oma ettekandes sotsiaalmeedias levivatele investeerimissoovitustele ja nendega kaasnevatele ohtudele. Kas kõik, mis sotsiaalmeedias hiilgab, on alati kuld? Ettekandes saab täpsemalt teada.

Eesti Väitlusselts (EVS) tutvustab oma tegevusi ning annab ülevaate nii õpetajatele, väitlusklubidele kui ka lihtsalt väitluse vastu huvi tundvatele õpilastele mõeldud koolitusprogrammidest. Hea argumenteerimisvõime on abiks nii noorele kui ka vanemale, et langetada häid otsuseid muu hulgas ka rahaga ümber käies.

MTÜ Tagasi Kooli tegevjuht Elisabeth Purga tutvustab 17. septembril avapaugu saanud uut e-tundide projekti „Rahatarkuse eksperdid igasse klassiruumi!“: Tagasi Kooli on loonud kokku 52 e-tundi, et toetada rahatarkuse õpetamist kõikides kooliastmetes. E-tund sisaldab külalisõpetaja videot, tunnikava ja töölehte õpilastele. Igas tunnis on külalisõpetajaks oma ala ekspert, kes aitab teemat õpilasteni tuua.

Finantsinspektsiooni kommunikatsioonispetsialist Kaisa Gabral räägib põnevast lauamängude konkursist „RAHAPADA“ ning sellest, kuidas võidumäng mööda Eestit rändmänguna seiklema hakkab.

Seminaripäevale paneb kell 12.30 punkti praktiline töötuba: väitlusseltsi juhendatavas värkstoas tutvustatakse õpetajatele argumenteerimise põhimõtteid ning tuuakse välja viise, kuidas argumenteerimisoskust erinevate õppeainetega põimida. Osalejad saavad ise katsetada oma mõtete väljendamist argumendi mudeli põhjal, et pidada ja juhtida argumenteeritud arutelusid nii õpilaste, töökaaslaste kui ka lihtsalt sõpradega vesteldes. Workshop kestab kuni 1 tund.

Finantsinspektsiooni ja Eesti Panga korraldatava seminari eesmärk on pakkuda nii juba aastaid osalenud kui ka uutele uudishimulikele pedagoogidele kõige ajakohasemaid teadmisi majanduses ja panganduses toimuvast. Rahatarkuse seminarist õpetajatele saab osa võtta nii kohapeal muuseumis (Estonia pst 11, Tallinn) kui ka veebiülekande vahendusel siin.

Üritus on tasuta, ühistranspordikulud kompenseeritakse.

Kallis õpetaja, oled oodatud!

AJAKAVA

  • 9.30 tervituskohv ja suupisted
  • 10.00–10.05 sissejuhatus
  • 10.05–10.40 Eesti leibkondade varadest ja finantskäitumisest – Tairi Rõõm, Eesti Panga ökonomist
  • 10.40–11.15 Sotsiaalmeedias levivad investeerimissoovitused ja -riskid – Evelin Arak, Finantsinspektsiooni finantsinnovatsiooni ekspert
  • 11.15–11.30 Argumenteerimine õpetaja töövahendina – Eesti Väitlusselts
  • 11.30–11.50 Tagasi Kooli rahatarkuse videote projekt – Elisabeth Purga, Tagasi Kooli tegevjuht
  • 11.50–12.05 Finantsinspektsiooni rahatarkuse projektid – Kaisa Gabral, Finantsinspektsiooni kommunikatsioonispetsialist
  • **otseülekande lõpp**
  • 12.05–12.30 kohvi- ja jalasirutuspaus
  • 12.30–13.30  Argumenteerimise töötuba – Eesti Väitlusselts

Avatud on muuseumi (uue nimega Rahamu) uuendamiseks läbiviidud ideekonkursi võistlustööde näitus.

Lisainfo:
Siiri Ries
Muuseumi kuraator
Eesti Pank
+372 6680 840
[email protected]

Kaisa Gabral
Kommunikatsioonispetsialist
Finantsinspektsioon
+372 5111 640

Rohkem uudiseid

Eesti raha on euro ja nii on see olnud juba üle kümne aasta. Eurot tuleb vastu võtta hoolimata sellest, kas kasutatakse paberist pangatähti, pangakaarti või metallist münte. Kõikidel neil raha vormidel on oma tugevused ja nõrkused. Kui rääkida sularahast, siis oleme Finantsinspektsiooni ja keskpanga korraldavatel perepäevadel näinud, et lapsed alustavad säästmist sageli just euromüntide…
Kui pangakonto võib avada lapsele juba kohe peale tema sündi, siis oma pangakaardi ning õiguse seda vanema seatud limiitide piires kasutada võib laps saada kuue- või seitsmeaastaselt. Nii saab õpetada lapsele pangakaardiga ja rahaga laiemalt ümberkäimist juba enne kooliminekut või kooliea alguses. Eestis saab olenevalt pangast pangakaardi avada ning vormistada internetipanga ja mobiilipanga...
Finantsteenuse osutaja peab järgima rahapesuvastaseid reegleid, kuid kuidas ja kui ulatuslikult neid rakendatakse, sõltub konkreetsest kliendist ja tema riskitasemest. Rahapesuvastaste reeglite järgimine tähendab muu hulgas seda, et finantsteenuse osutajal on õigus esitada kliendile küsimusi, mille abil saab ta hinnata, kas kliendi tegevus võib viidata rahapesule või terrorismi rahastamisele…