Millised on muudatused pensioni kogumises?

18. detsember 2020

Uuest aastast saab iga inimene ise otsustada, kas jätkab makseid teise pensionisambasse, võtab raha välja või suunab säästud investeerimiskontole.

Eelmise aasta sügisel alustatud pensionireform muutub seaduseks järgmise aasta jaanuarist. Tegemist on pensionisüsteemi suurima muudatusega alates selle sünnist 2000ndate aastate alguses.

Peamised valikud, kui oled  kohustusliku kogumispensioniga liitunud:

  • Võid jätkata samamoodi teise sambasse raha kogumist. Teises sambas võib jätkata raha kogumist praeguse korra alusel - siis ei muutu mitte midagi. Säilib õigus vahetada fondi või koguda raha mitmesse fondi. Sissemaks on jätkuvalt 2%, kui oktoobris 2020 ei olnud esitatud avaldus sissemakse peatamiseks;
  • Võid raha võtta välja. Esimene võimalus esitada avaldus sisse makstud raha tagasi saamiseks on jaanuarist märtsini 2021. Selliselt juhul makstakse summa välja septembris 2021. Raha tagastamist võib hiljem taotleda igal ajal, peab vaid arvestama viiekuise ooteajaga. Raha välja võttes tuleb maksta 20% tulumaksu ning uuesti saab sambaga liituda 10 aasta pärast.
  • Võid peatada kogumise raha välja võtmata. Sellisel juhul jääb sisse makstud rahasumma fondi kasvama. Soovi korral võib tulevikus taotleda sisse makstud summa välja võtmist;
  • Võid raha välja võtta pensioniikka jõudes. Pensioniikka jõudes ei ole fondipensioni või kindlustuslepingu sõlmimine ega ka olemasolevate lepingute jätkamine enam kohustuslik ning kogu summa võib välja võtta makstes seejuures 10% tulumaksu;
  • Võid koguda penisoniks raha investeerimiskontol. Võid tõsta oma säästud pensionifondist spetsiaalsele investeerimiskontole. Sellisel juhul ei pea 20% tulumaksu tasuma, kuna tegemist ei ole raha väljavõtmisega pensionisüsteemist. Investeerimiskontol saab investeerida oma äranägemise järgi, valides selleks sobivad instrumendid ja vahendid. Hiljem saab soovi korral raha pensionikontolt uuesti suunata pensionifondi. Pensionikontol kogumine sobib eelkõige inimesele, kellel on olemas investeerimiseks vajalikud oskused ning soovitavalt ka varasem kogemus. Avaldusi pensionifondides kogutud raha investeerimiskontole tõstmiseks saab esitada alates 2021. aasta aprillist.
  • Võid liituda kogumispensioni süsteemiga. Kõik, kes varem ei ole pensionisüsteemiga liitunud ja ei ole veel jõudnud pensioniikka, saavad nüüd vabatahtlikult liituda teise sambaga. Liituda saavad ka need, kellel see varasemalt kohustuslik pole olnud, see puudutab enne 1983. aastat sündinud inimesi.

 

Rohkem valikuid ja vabadust tähendab suuremat vastutust

Seda, kas jätkata kogumist, võtta kogutud raha välja või üle minna investeerimiskontole, peab iga inimene ise otsustama. Oluline on juba praegu vanaduspõlve peale mõelda ja võimalusel selle tarbeks säästa või koguda. 

Investeerimiskonto süsteemi valik sõltub aga sellest, kas on olemas vajalikud oskused ja kogemused investeerimiseks. Tasub silmas pidada ka seda, et teinekord võib ise investeerida olla kulukam, kui näiteks madalate valitsemistasudega pensionifondidesse investeerimine. Finantsinspektsioon soovitab kõik otsused hoolikalt läbi mõelda ning vajadusel konsulteerida investeerimisnõustajaga.

 

Rohkem uudiseid

Finantsinspektsiooni ja noorteinfoportaali Teeviit korraldatud laste lauamängude konkursi võidutööst sündis Taskuraha rändlauamäng, mis saadeti üle Eesti koolist kooli rändama Ülenurme Gümnaasiumist 8. novembril kell 12. “Taskuraha mäng” on õpetlik ja lihtne lauamäng taskuraha kogumisest ja kulutamisest, mis on suunatud eelkõige algklasside õpilastele. Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe…
Finantsinspektsioon ja Eesti Pank koostöös Eesti Väitlusseltsiga kutsuvad väitlusest huvitatud koolinoori Eesti Panga muuseumisse kogema eakaaslaste näidisväitlust aktuaalsetel majandus- ja rahateemadel. Möödunud aastal startinud noorte väitlussarja seekordsel üritusel on teemadeks eesseisvad maksutõusud ning suunamudijate finantssoovituste mõju. Neljapäeval, 14. novembril kell 12–14 on Eesti…
Finantsinspektsioon koostas vastutustundliku laenamise käsiraamatu, mis on abistavaks materjaliks kohtutele, turuosalistele ja tarbijatele, et neil oleks parem mõista vastutustundliku laenamise põhimõttega seonduvaid kohustusi. Käsiraamatus antakse ülevaade krediidi väljastamise eelsetest toimingutest nagu krediidivõimelisuse hindamiseks vajaliku teabe kogumine, kontrollimine ja...