Mida tähele panna investeerimisega alustades?

13. jaanuar 2022

Kuigi iga investeering on risk, siis teinekord eeltööd tehes ja infot kogudes on võimalik neid riske enda jaoks veidi maandada või siis vähemalt teadvustada.

Kuid enne, kui alustada investeerimisega, siis tasub enda jaoks selgeks teha see, miks on soov üldse investeerida. Suuna pilk oma rahakotti ja veendu, et sul on piisavalt finantse investeerimiseks ning ebaõnnestunud investeeringu tegemisel ka nende kaotamiseks. Allpool viis peamist soovitust:

1. Enne investeerimisega alustamist, küsi enda käest need küsimused:

  • Kui palju saan investeerida ja kas plaanin seda teha iga kuu või teatud summa korraga? 
  • Kui suurt tootlust oma investeeringult ootan?
  • Kui suuri riske olen valmis võtma ning milline on minu raha kaotamise taluvuspiir?
  • Kui pikaajalist investeeringut soovin ehk kauaks olen valmis oma raha investeeringuga siduma?
  • Kas vajan investeerimiseks professionaali abi? 
  • Millised tasud investeerimisega kaasnevad ja kui suured need on?
  • Mis juhtub siis, kui soovin oma raha kasutada varem kui esialgu kavandatud? Kas saan oma raha kohe kätte ja kas see toob kaasa lisakulusid?

2. Tutvu erinevate investeerimisvõimalustega ning kontrolli kindlasti ettevõtte tausta. Investeerimisteenuseid pakkuvad ettevõtted peavad Eestis olema registreeritud ning nende üle teostab järelevalvet Finantsinspektsioon. Turuosaliste nimekirja leiad Finantsinspektsiooni kodulehelt.

3.  Investeerimise rusikareegel ütleb, et suurema tulususega käib tavaliselt kaasas kõrgem risk. Tähelepanelik tuleb olla, kui lubatakse kõrget tootlust madala või olematu riskiga, sest üsna tõenäoliselt on tegemist pettusega.

4.  Ära pane kõiki mune kunagi ühte korvi - riske saad vähendada, kui hajutad oma investeeringuid mitmete erinevate instrumentide vahel, samuti erinevate majandussektorite ja riikide vahel. Oluline on ka investeeringu hajutatus ajas ning arusaamine, et pikaajalisel investeerimisel töötab aeg sinu kasuks.

5.  Kui oled mõne investeerimisviisi kasuks otsustanud, siis ära unusta regulaarselt jälgida, kuidas su investeeringul läheb ning tee vajadusel muudatusi, võttes seejuures arvesse oma investeerimise ajahorisonti ja eesmärke.

Rohkem uudiseid

0908.22
Viimaste aastate investeerimise populaarsuse tõusu tõttu on hüppeliselt kasvanud finantsalaste kogemuste ja nõu jagamine sotsiaalmeedias. Finantsteemadel sõna võtvad mõjuisikud võivad aga lisaks väärtuslikule infole avaldada ka asjatundmatuid arvamusi ja ebaseaduslikku reklaami. Eriti valvas tuleb olla krüptovarasid puudutava sisu puhul Kuna rohkem tarbivad sotsiaalmeedias investeerimisalast...
2106.22
Intressimäära fikseerimine annab kindluse, et intressimäär ja seega ka laenumaksete suurus ei muutu kindla aja jooksul. Aga arvestada tuleb ka sellega, et laenulepingu muutmise eest võidakse võtta tasu, koos intressimäära fikseerimisega võivad muutuda ka teised lepingutingimused ja intressi fikseerimise hetkel võib panga pakutav fikseeritud intress olla kallim kui muutuv intress. Loe lisa...
1406.22
TalTechi rahanduse õppejõud, Finantsinspektsiooni finantsaudiitor ja rahatarkuse raamatu „Rahaedu põhimõtted“ üks autoritest Tarvo Vaarmets leiab, et Eestil on Euroopa kõige rahatargema riigi tiitlini maa minna ja lastele peaks rahast rääkima võimalikult vara. Alloleva intervjuu andis Tarvo Vaarmets Õhtulehele. Miks on oluline, et raamatukogud ja koolid saavksid rahatarkuse raamatuid? Kas...