Laenuvalikud koroonakriisi keerises

2. aprill 2020

Koroonaviiruse laialdase leviku tõttu on üsna tõenäoline, et võid ühel hetkel olla silmitsi ootamatute muudatustega oma sissetulekutes. Palgata puhkus, töökoha kaotus või palga vähendamine ei muuda üldjuhul aga sinu kohustusi laenuandja ees. Seega on mõistlik praegu laenu võttes olla pigem konservatiivne

Kui oled otsustanud siiski laenu võtta, siis arvesta oma tegelike võimalustega. Mida suurem on laenukohustus, seda vähem jääb sinu sissetulekust alles muude kulude katteks. Seetõttu ei ole mõistlik taotleda suuremat summat, kui sul tegelikult vaja on. 

Laenutaotlust tasub esitada mitmele laenuandjale, et võrrelda erinevaid pakkumisi. Seejuures on laenuandjatel kohustus hinnata sinu krediidivõimelisust ning juhul, kui laenuandja seda kohustust rikub, vähendatakse sinu lepingujärgset intressimäära. Seda põhimõtet ei kohaldata, kui oled laenutaotlusel valesid andmeid esitanud. Seetõttu on laenutaotluse täitmisel eriti oluline, et esitaksid laenutaotluses õiged andmed.

Laenupakkumiste saamisel pööra lisaks intressimäärale tähelepanu ka krediidi kulukuse määrale, mis on välja toodud Euroopa tarbijakrediidi standardinfo teabelehel. Nii saad teada, milline laen on sulle soodsam. Lisaks kontrolli laenutingimusi ning veendu, et sinu sissetulekust piisaks igakuiste tagasimaksete tasumiseks.

Koosta perele eelarve

Kui oled mõne laenulepingu juba sõlminud, on mõistlik koostada pere eelarve. Igakuiste tulude ja kulude üles märkimine aitab saada neist paremat ülevaadet ning hoida oma majanduslik olukord kontrolli all. Samuti aitab see välja selgitada, milliste kulutuste osas on võimalik vajadusel kokku hoida ning esmajärjekorras katta vältimatud kulutused, näiteks eluasemekulud. 

Kui sinu sissetulek on vähenenud, võib abiks olla maksepuhkuse võtmine. Selleks, et teada saada, kas ja millistel tingimustel on sul võimalik maksepuhkust kasutada, võta aegsasti ühendust oma laenuandjaga.

Rohkem uudiseid

Finantsinspektsioon ja Eesti Pank ootavad 5.–7. klassi õpilasi osalema loovtööde konkursil. Loovtöö eesmärk on leida enda ümbert, internetist, tänavatelt ja mujalt märke finantspettustest või hinnatõusust. Tööde sisu ja esitamise tingimused Konkursile saab esitada loovtöid, millega käsitletakse üht kahest teemast: Kuidas märgata finantspettust? Miks hinnad tõusevad? Töö võib olla näiteks plakat…
2024. aastal mõjutasid jaeklientidele suunatud finantsteenuseid kõige rohkem aktsiaturgude kasv ja alanema hakanud euribor, selgub Eesti finantsteenuste turu ülevaatest . Maailma aktsiaturgude kasv suurendas investeeringute väärtust. Kasvas ka pensionifondide varade maht ja märgatavalt kasvas jaeinvestorite iseseisvalt tehtud investeeringute maht. Alanema hakanud euribor soodustas…
Finantsinspektsiooni ja Eesti Panga traditsiooniline rahatarkuse perepäev toimus Eesti Panga muuseumis laupäeval, 22. märtsil kell 11–14. Lapsi lõbustas Lõvi Leo ning põneva, igas vanuses osalejale sobiva aardejahi rahamaailmas viis läbi mängujuht ja metsasünnipäevade korraldaja Piltsberg. Lisaks jagasid rahatarkuse teemal näpunäiteid oma valdkonna eksperdid: rahatarkuse koordinaator Marge...