Laenuotsuse tegemisel võta piisavalt aega järelemõtlemiseks

5. november 2019

Finantsinspektsioon on täheldanud tendentsi, kus lühikese aja jooksul laenatakse erinevatelt laenuandjatelt kokku väga suur laen. Ühe laenulepinguga finantseeritakse eelmise laenu tagasimakseid ja nii võlakoormus kasvab.

Varasemate laenumaksete tasumisest ülejäänud laenuraha kasutatakse lahedamalt äraelamiseks – veedetakse aega kohvikutes ja kinos, ostetakse meelepäraseid riideid ja ehteid. Hiljem tagasi vaadates tõdetakse, et polegi selle raha eest midagi eriti saanud ja laenudest on jäänud tänaseks vaid kohustused.

Vastutustundlik laenamine nõuab teatud nõuete täitmist laenuandjatelt. Mure oma finantskohustuste pärast peab aga eelkõige olema laenuvõtjal endal. 

Finantsinspektsioon soovib panna tarbijatele südamele, et enne laenuotsuse tegemist tuleb võtta aega järele mõtlemiseks. Mõnikord on mõistlikum soovitud ostust loobuda või see edasi lükata ning vajalik summa koguda. Kui kuu lõpus raha napib ja säästudeks kõrvale panna ei õnnestu, siis tasub kaaluda, kas laenu tagasimaksete tegemine on jõukohane. 

Kui siiski soovid laenu võtta, on hea:

  • arvestada oma kulutamisharjumustega; 
  • võrrelda vähemalt kolme erinevat krediidipakkumist; 
  • jätta meelde, et soodsama laenu leidmiseks ei ole intressimäär üksi piisav;
  • olla teadlik, et parema ülevaate tekkivast kohustusest saad võrreldes krediidi kulukuse määra. Krediidi kulukuse määra leiad Euroopa tarbijakrediidi standardinfo teabelehelt, mille sulle enne laenulepingut esitab laenuandja.
  • mitte valetada laenutaotlusel. Laenuandja võib laenu anda üksnes juhul, kui ta on veendunud, et tarbija suudab laenu tagasi maksta. Kui ta seda kohustust rikub, vähendatakse sinu laenu intressi. Seda põhimõtet ei kohaldata aga juhul, kui oled laenutaotlusel laenuandjale valetanud. 

Kui oled juba võlgnevuses mitme laenuga

Kui arvete ignoreerimine vaid toimiks… Reaalsuses on paraku võlgnevustele selja keeramise tulemuseks üksnes võlgnevuse kasvamine. Laenunõue ei aegu niipea ja laenuandjaga kontakti katkestamine ei kustuta võlga. Viiviste näol kasvab võlg ja olukord muutub keerulisemaks. Uue laenuga eelmise laenumakse katmine ei ole enamasti mõistlik. See pakub vaid lühiajalise lahenduse, kuid kasvatab kiiresti sinu laenukoormat.

Sel momendil on mõistlik vaadata üle oma sissetulekud ja kulutused ning teha pere eelarve. Kui olukorraga toimetulek käib üle jõu, siis otsi abi näiteks võlanõustajatelt. Võlanõustaja abiga pannakse paika perekonna eelarve ning sellest kinnipidamisel on laenudest pääsemine võimalik.

Kui oled võlad tagasi maksnud, säästa osa rahast. Isegi väiksed summad on ootamatu väljamineku puhul abiks.

Rohkem uudiseid

Finantsinspektsioonile (FI) esitati mullu finantsteenuste kohta kokku 374 kaebust, aasta varem oli pöördumisi 389. Suurem osa kaebustest oli seotud makse- ja krediiditeenustega. Võrreldes varasemate aastatega laekus makse- ja krediiditeenuste valdkonnas rohkem kaebusi seoses pettustega – võimalikust pettusest anti teada 35 korral ehk kolmandiku võrra rohkem kui aasta varem. Samuti oli probleeme…
Finantsinspektsioon (FI) aitab tarbijatel kaitsta end pettuste eest, avaldades oma veebilehel hoiatusteateid nii Eestis kui ka mujal Euroopa Liidus finantssektoris tegevusloata tegutsevate ettevõtete kohta. Selliseid hoiatusteateid teeb FI aastas tuhatkond, mullu kokku 863. Seaduse järgi on FI-l õigus avaldada hoiatusteateid, mille eesmärk on hoiatada avalikkust kas tegevusloata finantsteenuse…
Finantsinspektsioon ning Haridus- ja Noorteameti noorteinfoportaal Teeviit kingivad jõulude eel enam kui sajale noortekeskusele üle Eesti rahatarkuse lauamängud, mis õpetavad taskuraha kogumist ja kulutamist lõbusal ja lihtsal moel. Taskuraha lauamäng sündis laste lauamängude konkursi võidutööst. Loodud lauamäng tuli väga vahva ja korraldajad otsustasid sellest teha rändlauamängu, mis liigub…