Kuidas tunda ära petukõne?

21. aprill 2020

Finantsinspektsioon soovitab oma investeerimisotsused nii koroona ajal kui ka peale seda rahulikult läbi mõelda ning telefoni teel pakutavatesse investeerimisvõimalustesse suhtuda ettevaatlikult.

Kui helistab telefonile keegi ja pakub võimalust investeerimiseks, kuid tekib kahtlus, kas ta on ikka usaldusväärne, siis tasub Finantsinspektsiooni koduleheküljelt kontrollida, kas teenuse pakkujal on selliseks tegevuseks olemas luba.

Ohumärgiks võib teinekord olla juba ka kõne eraisiku mobiilile – legaalsed firmad enamasti ei helista esimesel korral kohe eraisiku mobiilile.

Valveküsimused petukõne tuvastamiseks:

  • Kust te minu numbri saite?
  • Kuidas on ettevõtte ärinimi ?
  • Kas teil on olemas tegevusluba?
  • On teie ettevõte Finantsinspektsiooni kodulehel tegevusloa saanud ettevõtete nimekirjas? (seal on kirjas kõik, kellel on olemas tegevusluba) Kui ei ole, siis miks ei ole?
  • Kust saab leida ettevõtte (teie tegevuse) kohta lisainfot? (koduleht?)
  • Kui räägitakse heast tootlusest (teenimise võimalusest), siis tasub küsida, kuidas saab nii head teenimist pakkuda? Kuidas saab pakkuda paremat võimalust kui turu keskmine? Helista panka ja küsi, miks nemad nii head pakkumist ei tee.
  • Kui palutakse raha ruttu (enamasti on asjaga kiire) kanda kuskile, siis seda teha ei tohi. Tasub küsida, miks asjaga nii kiire on?
  • Võiks paluda kogu jutu meili panna endale. (Petukõne tegija ei taha enamasti infot meilile panna)

Rohkem uudiseid

Finantsinspektsiooni ja noorteinfoportaali Teeviit korraldatud laste lauamängude konkursi võidutööst sündis Taskuraha rändlauamäng, mis rändab üle Eesti koolist kooli. Mängu esimese komplekti broneerisid koolid ära mõne tunniga ja nüüd saadetaksegi teele rändmängu teine komplekt. “Taskuraha mäng” on õpetlik ja lihtne lauamäng taskuraha kogumisest ja kulutamisest, mis on suunatud eelkõige...
21. novembril kell 13-16 korraldab Finantsinspektsioon (FI) seminari, mis on suunatud peamiselt võlanõustamisega tegelevatele spetsialistidele. Seminar keskendub aktuaalsetele teemadele, sealhulgas investeerimissoovitustega seotud riskidele, võlanõustamist puudutavatele regulatiivsetele muudatustele ja psühholoogilistele aspektidele võlgnikega suhtlemisel. Seminar on võimalik jälgida ka veebis…
Eesti Pank, Finantsinspektsioon ja Eesti Väitlusselts korraldasid noortele Eesti Panga muuseumis väitlusürituse, kus argumenteeriti teemadel „Kas plaanitavad maksutõusud toetavad Eesti majandust?“ ja „Kas suunamudijad peaksid jagama rahatarkusealaseid soovitusi?“. Maksutõusuteemalist väitlust eksperdina kommenteerinud Eesti Panga ökonomisti Peeter Luikmeli sõnul kasutasid noored loovalt ning…