Riik peatas 2020. aasta 1. juulist 2021. aasta 31. augustini pensioni teise sambasse sotsiaalmaksu arvelt tehtavad sissemaksed (4%) ja hakkab seda pensionikogujatele kompenseerima 2023. aastal. Riik kompenseerib omapoolsete maksete peatamise seejuures vaid neile, kes jätkasid oma palgast 2% maksete tegemist teise sambasse ajal, mil sotsiaalmaksu arvelt 4% teise sambasse ei maksta.
Riigi teise sambasse tegemata jäänud maksete kompenseerimiseks arvutatakse kokku, kui palju inimene 2020. aaasta 1. juulist 2021. aasta 31. augustini teise sambasse makseid tegi ja korrutatakse saadud summa kahega. Kui teise samba pensionifondide keskmine tootlus on 2020. aasta 1. juulist 2022. aasta 31. detsembrini positiivne, suureneb kompenseeritav summa ka selle keskmise tootluse võrra.
Riik teeb täiendavad sissemaksed teise sambasse 2023. ja 2024. aasta jooksul. Kompensatsiooni saamist ei mõjuta see, kui inimene otsustab teise samba vabatahtlikuks muutumisega kogutud raha välja võtta. Samuti ei sõltu kompenseerimine sellest, kas inimene aastatel 2023 ja 2024 tööl käib ja tavapärases korras teise sambasse sissemakseid teeb. Kui ta on 2023. aastal näiteks tööturult eemal, kuid tegi 2020. aasta 1. juulist 2021. aasta 31. augustini oma palgast 2% makseid, siis saab ta vastavalt tehtud sissemaksetele ka kompensatsiooni. Kompensatsiooni saamiseks ei pea esitama avaldust, see makstakse välja automaatselt.
Teise sambasse sissemaksete peatamine ei puudutanud aastatel 1942–1960 sündinud isikuid. Lisaks ei puuduta muudatused vanemapensioni täiendavaid sissemakseid, nende tegemine jätkub samuti tavapärases korras.
Kuidas riik teise samba sissemaksete peatamise kompenseerib?
23. märts 2021
Rohkem uudiseid
Finantsinspektsiooni ja noorteinfoportaali Teeviit korraldatud laste lauamängude konkursi võidutööst sündis Taskuraha rändlauamäng, mis rändab üle Eesti koolist kooli. Mängu esimese komplekti broneerisid koolid ära mõne tunniga ja nüüd saadetaksegi teele rändmängu teine komplekt. “Taskuraha mäng” on õpetlik ja lihtne lauamäng taskuraha kogumisest ja kulutamisest, mis on suunatud eelkõige...
21. novembril kell 13-16 korraldab Finantsinspektsioon (FI) seminari, mis on suunatud peamiselt võlanõustamisega tegelevatele spetsialistidele. Seminar keskendub aktuaalsetele teemadele, sealhulgas investeerimissoovitustega seotud riskidele, võlanõustamist puudutavatele regulatiivsetele muudatustele ja psühholoogilistele aspektidele võlgnikega suhtlemisel. Seminar on võimalik jälgida ka veebis…
Eesti Pank, Finantsinspektsioon ja Eesti Väitlusselts korraldasid noortele Eesti Panga muuseumis väitlusürituse, kus argumenteeriti teemadel „Kas plaanitavad maksutõusud toetavad Eesti majandust?“ ja „Kas suunamudijad peaksid jagama rahatarkusealaseid soovitusi?“. Maksutõusuteemalist väitlust eksperdina kommenteerinud Eesti Panga ökonomisti Peeter Luikmeli sõnul kasutasid noored loovalt ning…