Järelvaatamine ja fotod: õpetajate seminaril räägiti rahatarkuse õpetamisest, leibkondade toimetulekust ja probleemidest finantsteenuste kasutamisel

7. märts 2025

Keset veebruari koolivaheaega olid õpetajad üle Eesti oodatud taas Eesti Panga ja Finantsinspektsiooni rahatarkuse seminarile. Just õpetajatele suunatud seminaril oli sel korral teemadeks Eesti leibkondade käekäik, levinumad kaebused finantsteenuste valdkonnas ning rahatarkuse õpe üleüldiselt.

Neljapäeval, 27. veebruaril kell 10–13 olid õpetajad oodatud Eesti Panga muuseumisse (Estonia pst 11, Tallinn) traditsioonilisele rahatarkuse seminarile. Kuigi seminar oli suunatud eelkõige majandus-, ettevõtlus- ja ühiskonnaõpetuse õpetajatele, olid kõik õpetajad teretulnud.

Päeva avas Eesti Panga finantsstabiilsuse osakonna ökonomist Gaili Grüning, kes andis ülevaate Eesti leibkondade käekäigust, mis põhineb Eesti Panga finantsstabiilsuse värskel analüüsil. Ettekanne keskendus laenude ja eluasemeturuga seotud küsimustele, ent juttu tuli ka hoiustest ja muudest varadest.

Finantsinspektsiooni finantsteenuste järelevalve osakonna jurist Kristo Kippa tutvustas inspektsioonile laekunud kaebustest ilmnevaid enimlevinud probleeme finantsmaastikul. Esitlus pakkus näiteid petukõnedest, õngitsussõnumitest ja nn pakikelmustest ning andis soovitusi, mida teha, kui inimene on pettuse ohvriks langenud.

Tallinna Tehnikaülikooli majandusanalüüsi ja rahanduse instituudi kaasprofessor Tõnn Talpsepp rääkis õpetajatele suunatud rahatarkuse õppest. Kui rahatarkus hõlmab endas lisaks teadmistele ka hoiakute kujundamist ja käitumise mõjutamist, kas selle õpetamine erineb teiste õppeainete õpetamisest? Vaatasime lähemalt, millistele seisukohtadele on jõudnud teadlased.

Lisaks pakkus Rahandusministeeriumi rahatarkuse koordinaator Marge Aasalaid ülevaadet võimalustest ja materjalidest, mis võivad rahatarkuse edasiandmisel õpetajale abiks olla. Saime teada, millised rahatarkuse materjalid ja mängud on saadaval ning kuidas lõimida neid erinevatesse õppeainetesse või kuidas alustada eraldi õppeaine õpetamist.

Seminari saab järele vaadata YouTube'ist.

Veebigalerii üritusest leiab SIIT.

Finantsinspektsiooni ja Eesti Panga korraldatava seminari eesmärk on pakkuda nii juba aastaid osalenud kui ka uutele uudishimulikele pedagoogidele kõige ajakohasemaid teadmisi majanduses ja panganduses toimuvast. Rahatarkuse seminarist õpetajatele saab osa võtta nii kohapeal muuseumis (Estonia pst 11, Tallinn) kui ka veebiülekande vahendusel ning see on tasuta.

 

AJAKAVA

  • 9.30–10.00    kohv ja suupisted
  • 10.00–10.05    tervitus
  • 10.05–10.40    „Kuidas läheb Eesti leibkondadel?“ / Gaili Grüning (Eesti Pank)
  • 10.40–11.15    „Ülevaade laekunud kaebustest ja levinumatest probleemidest“ / Kristo Kippa (Finantsinspektsioon)
  • 11.15–11.50    „Rahatarkuse õpe õpetajatele: kas, milleks ja kuidas?“ / Tõnn Talpsepp (TalTech)
  • 11.50–12.30    „Rahatarkuse õpetamise võimalused ja materjalid“ / Marge Aasalaid (Rahandusministeerium)
  • *otseülekande lõpp*
  • 12.30–13.30    lõuna kohapeal osalejatele

 

Lisainfo:

Riina Hiob
Haridusprogrammi juht
Eesti Pank
+372 53940 005

[email protected] 

Kaisa Gabral
Kommunikatsioonispetsialist
Finantsinspektsioon
+372 5111 640

Rohkem uudiseid

Finantsinspektsioon ja Eesti Pank kutsuvad kõiki huvilisi rahatarkuse perepäevale Eesti Panga muuseumis laupäeval, 22. märtsil kell 11–14. Lapsi lõbustab Lõvi Leo ning põneva, igas vanuses osalejale sobiva aardejahi rahamaailmas viib läbi mängujuht ja metsasünnipäevade korraldaja Piltsberg. Lisaks jagavad rahatarkuse teemal näpunäiteid oma valdkonna eksperdid: rahatarkuse koordinaator Marge...
Märts on rahatarkuse kuu. Selle puhul kutsub Finantsinspektsioon (FI) osalema rahatarkuse viktoriinis minuraha.ee lehel . Testi oma teadmisi ja võid võita toredaid FI auhindu! Viktoriinis saab osaleda 3. märtsist kuni 31. märtsini 2025. Aprilli alguses avaldame minuraha.ee lehel viktoriini õiged vastused ja loosiauhindade võitjad. Loosimine toimub elektrooniliselt juhuslikkuse alusel ning…
Möödunud aastal jõustunud krediidiinkassode ja -ostjate seadus toob Finantsinspektsiooni järelevalve alla mitmed Eestis tegutsevad inkassoettevõtjad. Seaduse eesmärgiks on vältida krediidisaaja ehk võlgniku suhtes ebaausat ja ebaõiglast kohtlemist ning panna paika inkassode roll ühiskonnas. Kuid mitte kõik inkassoettevõtjad ei hakka kuuluma Finantsinspektsiooni järelevalve alla...