Finantsinspektsioon ostis raamatukogudele rahatarkuse raamatuid

28. september 2021

Finantsinspektsioon ostis koostöös partneritega raamatukogudele üle poole tuhande rahatarkuse raamatu, mille vastu inimesed on ise huvi tundnud. Üheks selliseks raamatuks, mida sooviti ja mida ostis inspektsioon, on “Tom õpib rahamängu”.

Kokku osteti koos partneritega  inimeste rahatarkuse kasvatamiseks raamatukogudele ligi 600 raamatut, millest Finantsinspektsiooni panus oli 115 raamatut "Tom õpib rahamängu". Lisaks jagab inspektsioon raamatukogudele veel Finantsinspektsiooni finantsaudiitori Tarvo Vaarmetsa osalusel kirjutatud raamatuid "Rahaedu põhimõtted".

Finantsinspektsiooni juhi Kilvar Kessleri ja kirjanik Riin Tuttelbergi sõnul koosneb rahatarkus paljudest erinevatest komponentidest, kuid rahaliselt targem inimene triivib suures plaanis õnnelikuma elu suunas. “Rahatarkus on inimese soov ja võime unistada, eesmärke seada ja soove täita,” märkis Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler podcastis.

Rahatarkuse raamatu “Tom õpib rahamängu” autori  Riin Tuttelbergi sõnul inspireerisid teda raamatut kirjutama enda lapsed. “Tahtsin oma lastele rahatarkust õpetada, kuid polnud sellist raamatut,” rääkis Tuttelbrg Finantsinspektsiooni podcastis

Selleks, et lapsed ja noored oleksid rahatargad, on neid vaja juba maast madalast koolitada ja neile teadmisi jagada. Tuttelberg on käinud oma raamatust ka lasteaedades rääkimas. “Lasteaiad on rahateemadega alguse tegemiseks lisaks kodule väga hea koht. Lastele saab läbi lugude ja mängude anda edasi rahatarkust,” lisas Riin.

Ka Kilvar Kessler on andnud noortele loenguid ülikoolis ja koolides ning ka tema sõnul on noored rahateemadest vägagi huvitatud. “Noored ja lapsed võtavad asju hästi vastu ja nad on ise huvitatud,” märkis Kessler ja lisas, et lasteaedade ja koolide õppeprogrammidesse tuleks rahatarkuse õpet rohkem sisse viia.  “Olen ise käinud koolides tunde andmas ja see on paras väljakutse rääkida noortele mõistetavas keeles. Kuid inimesi tulevikuks ette valmistada  - see on igati õilis ja õige asi,” lisas Kessler.

Milliseid raamatuid veel lugeda rahatarkuse kasvatamiseks?

Kirjanik Riin Tuttelberg soovitas algajatel lugeda lasteraamatuid, sest ka nendest tuleb põhiline tarkus välja. “Tom õpib rahamängu” raamatus on põhiteadmised sobilikud nii lasteaiale kui ka 99aastasele,” märkis Tuttelberg.  Ka “Rikas isa, vaene isa”, on hea raamat tarkuse kogumiseks. Hea ja lihtne lugeda rahatarkusest äbi lugude,” lisas Tuttelberg.

Finantsinspektsiooni juhi Kilvar Kessleri sõnul on raamatu soovitamisel oluline see, mis etapis inimene oma elurännakul parajasti on. Kui mõnele sobib lugeda piiblit, siis teisele võivad sobida lasteraamatud. “Koolilastel soovitan tudeerida matemaatika õpikuid. Kui oled juba vanem inimene, siis saab juba vabamalt valida,” märkis Kessler ja soovitas lugeda ka Eesti autorite raamatuid, sest nemad oskavad Eestiga suhestuda ja luua konteksti.

Raamatute projekti koordineeris Rahandusministeerium ning  lisaks Finantsinspektsioonile soetasid rahatarkuse raamatuid veel LHV, Bondora, Zenith Family Office, IPF Digital, TF Bank ja Redgate Capital. Üheskoos soetati raamatuid „Rahaedu põhimõtted“ , „Rikkaks saamise õpik“, „Kuidas saada rahatargaks“, „Tom õpib rahamängu“, „Koer nimega Money“ ja „Rahaedu põhimõtted". Finantsinspektsiooni podcasti saab kuulata SIIT.

Rohkem uudiseid

1911.21
Aina enam inimesi langeb läbi psühholoogilise töötlemise finantskelmide ohvriks. Kuid nüüd on kelmid asunud inimesi telefonis ka füüsiliselt ähvardama, selgub Finantsinspektsiooni podcastist. Finantsinspektsiooni juhatuse liige Siim Tammer nentis podcastis, et pettused on olnud meiega ajalooliselt juba pikka aega ning on loomulik, et need ajas muutuvad. “Ameerikas oli eelmisel aastal näiteks üks…
0211.21
Euroopa Parlament võttis eelmise aasta oktoobris vastu ühisrahastust reguleeriva määruse, mille kohaselt peavad alates 10. novembrist ühisrahastusteenuse osutajad hakkama Finantsinspektsioonilt tegevuslube taotlema ja Finantsinspektsioon saab hakata nende üle ka järelevalvet tegema. Ettevõtetel on tegevusloa hankimiseks aega üks aasta. Ühisrahastuse tegevusluba on vaja vaid ettevõtetele laenu...
2810.21
Selle aasta kaheksa kuuga on pangatöötajatena esinenud kelmid inimeste rahakotte tühjendanud juba üle kahe miljoni euro võrra. Veelgi suurema summa eest on inimestelt raha välja petnud investeerimiskelmid. Kuna inimesed otsivad aina enam investeerimisvõimalusi, siis on Finantsinspektsiooni juhatuse liikme Siim Tammeri sõnul aktiisemaks muutunud ka need, kes üritavad neilt raha välja petta....