Eestlased võiksid investeerimise riskidest rohkem teada

28. Mai 2021

Sissetulekute ning teadlikkuse kasv on pannud eestlased sarnaselt muule Euroopale raha säästma. Kogutud raha hoitakse pangahoiustel, kuid aina enam investeeritakse ka mujale. Oluline on seejuures pöörata rohkem tähelepanu ka riskidele. 

„Kriisid on õpetanud inimestele seda, kui vajalik on säästude olemasolu. Sissetulekute ja teadlikkuse kasv on pannud eestlased säästma tänasel päeval pea sama suure osa oma sissetulekutest nagu muu Euroopagi, viimastel aastatel keskmiselt ligikaudu 10% sissetulekust“ märkis Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar. Kahjuks domineerivad säästmise eesmärkide hulgas lühiajalised eesmärgid, pikaajalist säästmist, sealhulgas penisonipõlveks, on Raudsaare hinnangul jätkuvalt vähe. 

Naisinvestorite eeskõneleja ja investori Kristi Saare sõnul vajab eestlaste finantskirjaoskus veel tugevat tõuget, kuid huvi säästmise ja investeerimise vastu on kasvanud temagi sõnul. „Kuigi nn peost suhu elavaid inimesi on Eestis veel palju, siis positiivne on see, et inimeste huvi säästmise ja investeerimise vastu kasvab. Kuid pelgalt huvist ei piisa, investeerida tuleb targalt, ennast ette valmistades ning kõiki riske teades,“ märkis Saare. 

Finantsinspektsiooni finantsteenuste järelevalve osakonna juhi Mari Puusaag-Tamme sõnul on oluline enne investeerimisotsuse langetamist konsulteerida spetsialistiga ning kontrollida Finantsinspektsiooni kodulehelt, kas ettevõttel on olemas tegevusluba. „Kahjuks on mõned inimesed investeerinud või kasutanud tegevusloata ettevõtte teenuseid ning on hiljem rahast ilma jäänud. Raha tagasi saamise tõenäosus on sel juhul nullilähedane,“ märkis Puusaag-Tamm.

Pensionikeskuse juhatuse liikme Kristi Sisa sõnul on teisest sambast lahkuvad inimesed küsinud nende käest muuhulgas ka seda, kuhu oma septembris kätte saadavat teise samba raha investeerida. “Lisaks muudele küsimustele on uuritud investeerimisvõimaluste kohta,” märkis Sisa.

Finantsinspektsioon ja Eesti Pank korraldavad 28.05 kell 11 rahatarkuse veebiseminari pensionireformi teemadel. Seminaril räägivad investor Kristi Saare, Finantsinspektsiooni finantsteenuste järelevalve osakonna juht Mari Puusaag-Tamm, Eesti Panga ökonomist Taavi Raudsaar ning Pensionikeskuse juhatuse liige Kristi Sisa. 

Rohkem uudiseid

Eesti Pank ja Finantsinspektsioon kutsuvad laupäeval, 18. mail 2024 Eesti Panga muuseumisse (Estonia pst 11) traditsioonilisele rahatarkuse perepäevale ja muuseumiööle. Päevas on mängu ehk kell 11–16 toimuval perepäeval on fookuses rahatarkuse õppimine läbi mängu, sest just nii jääb õpitu kõige paremini meelde. Külastajad on oodatud osalema nii MTÜ Ettevõtlusküla peremängus „Minu raha“ kui ka…
Finantsinspektsioon tegeleb riiklikul tasandil finants ehk rahaasjadega seotud järelevalvega ja rahaga seotud kriisiolukordade lahendamisega. Finantsinspektsiooni poole tasub pöörduda, kui oled mõne finantsteenuse osutajaga (näiteks pank, kindlustus, laenuandja, investeerimisfond jt) rahulolematu või ei suuda te omavahel kokkuleppeni jõuda. 2023. aastal esitati Finantsinspektsioonile...
Riigikogu lauale on jõudnud krediidiinkassode ja -ostjate seaduse eelnõu, mis muudab oluliselt senist inkassoturu toimimist ja toob krediidiinkassod Finantsinspektsiooni järelevalve alla, mis muudab krediidivõlglastega suhtlemise pikas plaanis õiglasemaks. Kogu inkassoturg ei lähe järelevalve alla. Lihtsustatult öeldes läheb Finantsinspektsiooni järelevalve alla vaid see osa inkassoettevõtetest…