Prindi see leht

Tark võrdleb, enne kui otsustab

Kui peaks olema vaja kasutada mõnda panga- või kindlustusteenust – näiteks hoiustada või kodu kindlustada – tasub erinevate pakkujate teenuseid ja nende tingimusi võrrelda, sest nii on suurem tõenäosus leida endale kõige sobivam variant.

Võtame näiteks pangahoiused. Kuigi intressid on praegu madalad, on intresside suuruse vahe pankades siiski rohkem kui kolmekordne. Näiteks oletame, et tahate üheks aastaks hoiustada 500 eurot. Hoiuste võrdlustabelis on kirjas 11 panga hoiuste intressid ja muud tingimused. Tabelist selgub, et kõrgeim aastaintress on 1,8% ning madalaim 0,4%. Kuna pankades on eraisikute hoiustel ja arveldusarvetel olev raha riiklikult tagatud, tähendab see, et hoiustada võib ükskõik millises pangas. Kui peakski juhtuma halvim ehk pank pankrotistuma, siis hüvitatakse hoiused koos kogunenud intressiga ja arvelduskontol olnud raha inimesele sajaprotsendiliselt, kuid mitte rohkem kui 100 000 euro suuruses summas iga hoiustaja kohta ühes pangas.

Neile, kes tahaksid regulaarselt väiksema summa kõrvale panna, võiksid sobida ka pankade pakutavad kogumishoiused või kasutushoiused. Kogumishoius on sõltuvalt pangast kas kindlaks tähtajaks sõlmitav või tähtajatu hoius, millele saab regulaarselt raha juurde kanda. Mõnes pangas võib olla juurdemakstava summa suurus kliendiga lepingut sõlmides kokku lepitud, teises võib saada selle ise jooksvalt valida. Kui kogumishoius on sõlmitud kindlaks tähtajaks ja inimene tahab enne tähtaja lõppu raha välja võtta, siis kaotab ta intressi.

Kasutushoius on tavaliselt tähtajatu ning juurdemakseid saab teha endale sobival ajal ja summas. Mõnes pangas nimetatakse seda tüüpi hoiust ka reservhoiuseks või kasvuhoiuseks. Kasutushoiusele kogunenud raha võib vahepeal kasutada ja seejuures ei jää intressist ilma. Millised tingimused seejuures on – näiteks kui kiiresti pank raha inimese arvelduskontole kannab – sõltub konkreetsest pangast. Samuti tasub teada, et nii kogumis- kui kasvuhoiuse intressid on üldjuhul veel väiksemad kui tähtajalise hoiuse omad.

Alternatiivi pangas hoiustamisele pakuvad hoiu-laenuühistud. Nende puhul on intress kõrgem kui pangahoiustel, kuid intressilt tuleb maksta tulumaksu. Selle peab kinni hoiu-laenuühistu, nii et Maksu- ja Tolliametile ise midagi maksma ei pea.  Ühtlasi tuleb arvestada sellega, et hoiu-laenuühistus saavad hoiustada ainult selle liikmed. Liikmeks astudes tuleb tasuda sisseastumismaks ja osakapital. Hoiustamiseks on reeglina võimalik valida erinevate hoiuse liikide vahel, mille tingimused, sh teenitav intress on erinevad. Riiklik tagatisfond hoiu-laenuühistutes olevaid hoiuseid ei taga.

Erinevate pankade teenuste tingimuste võrdlemiseks leiab tarbijaveebist lisaks hoiuste võrdlustabelile ka pankade teenuste hindade võrdluse ning tarbimislaenude intresside ja lepingutasude jm tingimuste võrdluse.