Prindi see leht

Puutevabad pangakaardid ja viipemakse

 

Ka Eesti pangaklientideni on lõpuks jõudnud Euroopas nii mõnelgi pool juba levinud viipemakse tegemise võimalused.

Mis on viipemakse?

 Viipemakse on makse tegemine puutevaba tehnoloogiaga pangakaardi abil, kus ostude või teenuste eest tasumiseks ei pea enam pangakaarti sisestama makseterminali, vaid piisab kaardiga terminali kohal viipamisest.

Kaardi puutevaba kasutust võimaldab viipetehnoloogia, mida nimetatakse lähivälja kommunikatsiooniks (near field communication, NFC). Viipetehingu käigus vahetatakse ja edastatakse raadiosignaali kaudu teavet kaardi ja makseterminali vahel.

Makse tegemisel PIN koodi sisestama ei pea, küll aga võib aeg-ajalt turvakontrolli eesmärgil pisteliselt olla vajadus ostu ka PIN koodiga kinnitamine.

Puutevaba tehnoloogiaga kaardid võivad olla nii deebet- kui krediitkaardid. Viipefunktsiooniga kaart näeb välja nagu tavaline PIN-koodiga kiipkaart, kuid sellel võib olla üks või mitu viipefunktsioonile viitavat logo. Viipekaartidel on tavaliselt järgmine logo, mida nimetatakse viipemakse märgiks:

Ka viipemakseid võimaldavad terminalid on tähistatud vastava märgistusega. Esialgu ei paku viipemakse võimalusi kindlasti kõik teenusepakkujad/kaupmehed, kuna viipemaksete vastuvõtmiseks peavad lisaks kaartidele uuenema ka kaarditerminalid.

Eestis väljastatud kontaktivabad kaardid toimivad ka välismaal, kuid tuleb jälgida, milline on konkreetses riigis kehtestatud maksimaalne viipemakse limiit.

Eestis on hetkel viipemakse limiit 10 eurot, ehk siis maksimaalne tehingusumma, mida viipefunktsiooniga saab maksta, on 10 eurot. Loomulikult saab viipefunktsiooniga kaardiga maksta ükskõik millist summat endale seatud makselimiidi ulatuses, kuid selleks tuleb endiselt sisestada kaart terminali ja kinnitada tehing PIN koodiga.

Viipemakse tegemise võimaluse saab nii interneti- kui mobiilipangas soovi korral ka välja lülitada.

Viipemaksete kohta täpsemalt on võimalik lugeda ka Euroopa Maksenõukogu koostatud infolehest.