Prindi see leht

Kuidas vältida pärimisega seotud probleeme?

Pärimine ja pärandamine puudutavad ühel hetkel meid kõiki. Samas surmaga seonduvaid teemasid ei taha üldjuhul keegi ilma praktilise vajaduseta endale selgeks teha. Nii võibki lähedase surma korral ees oodata üllatus, kuidas pärimisel tegelikult asjad toimivad.

Eestis kehtib pärimise puhul loobumissüsteem. See tähendab, et inimese surma korral läheb pärand automaatselt tema pärijatele üle.
Pärimisseaduse kohaselt loetakse pärand automaatselt vastuvõetuks, kui pärandist pole loobutud.
See võib ekslikult tekitada arvamuse, et pärandi vormistamiseks ei pea üldse midagi tegema. Selleks, et näiteks lahkunu kinnisvara enda nimele registreerida või tema kontolt raha välja võtta, tuleb ALGATADA PÄRIMISMENETLUS notari juures. Notarite kontaktid leiad siit.

Kui pärida ei soovita, tuleb sellest kolme kuu jooksul pärast pärandaja surma ja oma pärimisõigusest teadasaamist loobuda. Pärandist loobumiseks tuleb samuti pöörduda notari poole ja teha avaldus. Kui pärija selle tähtaja jooksul pärandist ei loobu, on ta pärandi vastu võtnud. See tähendab, et temast saab pärija ja ta peab asuma pärandiga tegelema. Kui pärandiga kaasnevad kohustused, näiteks tuleb maksta lahkunu korteri eest korteriühistule kommunaalmakseid või tasuda laenumakseid, siis peab pärija seda tegema.

Loe täpsemalt veel minuraha lehelt.