VAATA JÄRELE: koolinoored väitlesid hinnatõusu ja finantsteenuste turvalisuse teemal

17. november 2023

Eesti Pank, Finantsinspektsioon ja Eesti Väitlusselts korraldasid tänasel uudishimu päeval noortele väitlusürituse, kus nelja gümnaasiumi noored väitlesid Eesti Panga muuseumis teemadel „Hinnatõus toob rohkem kasu kui kahju“ ja „Kas inimesed on Eestis finantsteenuseid kasutades hästi kaitstud?“. Väitlusvõistluse formaat võimaldas noortel oma uudishimust tulenevaid teadmisi ka kriitiliselt, argumenteeritult ja tasakaalustatult väljendada.

Eesti Vabariigi President Alar Karis kutsub juba teist aastat 17. novembrit tähistama uudishimu päevana. Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessleri sõnul on just uudishimu paljude edulugude käivitavaks jõuks. „Uudishimu käivitab janu teada saada asjade põhjused. Tänapäeva noored on väga uudishimulikud ja nutikad ning hästi kursis sellega, milline on tavalise inimese võimalused enda õiguste eest finantsturul seista. Olgu selleks siis targalt langetatud otsused, äärmisel juhul kulukas kohtutee või tulevikus loodav tarbijate huve esindav finantsombudsman,“ märkis Kessler.

„Hinnastabiilsusel on majanduse tasakaalustatud arengus oluline roll ning keskpangad tegutsevadki selle nimel, et hinnatõus püsiks mõõdukas. Arenenud riikides peetakse mõistlikuks, et mõne aasta pikkuseid plaane tehes saavad ettevõtjad arvestada hinnatõusuga, mis jääb tavaolukorras keskmiselt 2% lähedusse, ” selgitab noortele väitlejatele hinnatõusu teemasse sissejuhatuse teinud Eesti Panga ökonomist Peeter Luikmel.

Väitlusüritusel astusid kas teema poolt või vastu argumenteerides vastamisi õpilased Tartu Miina Härma Gümnaasiumist, Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist, Tallinna Prantsuse Lütseumist ning Tallinna Inglise Kolledžist.

Hinnatõusu arutelus tõid gümnasistid pooltargumentidena välja majanduse kasvu ja maksude suurema laekumise riigieelarvesse. Kahju poole pealt mainiti vaesema elanikkonna veel suuremat vaesumist ning riigi sõltuvust välisteguritest nagu naabermajandused ja välisinvestorid. Finantsteenuste turvalisuse debatis pidasid noored positiivseks eestlaste kõrget finantskirjaoskuse taset Euroopas. Ohuks nimetati aga politsei ja tarbijakaitseameti lühikesi käsi ning üksikisikute võimetust finantsasutuste vastu kohtus võidelda.

Veebis otseülekandena toimunud väitlusürituse eesmärk oli suurendada õpilaste majandusalaseid teadmisi, rahatarkust ja argumenteerimisoskust ning pakkuda õpetajatele võimalust oma tunde mitmekesistada. Väitlusürituse teemade kohta on koostatud ka töölehed, mida õpetajad saavad tundides kasutada. Materjalid on kättesaadavad Eesti Panga muuseumi veebilehel ja Finantsinspektsiooni tarbijaveebis Minuraha.

Kaheosalist väitlusüritust saab järele vaadata kahes osas Finantsinspektsiooni Youtube kanalilt.

Rohkem uudiseid

Eesti Pank ja Finantsinspektsioon on tulnud välja mitme ettepanekuga, mis muudaksid inimeste jaoks kodulaenu üleviimise ühest pangast teise panka kiiremaks, lihtsamaks ja soodsamaks. Ettepanekute elluviimine parandaks laenuturu toimimist ja soodustaks konkurentsi panganduses, kuid see eeldab osaliselt seadusemuudatusi. Ettepanekud põhinevad Eesti Panga panganduse konkurentsiolukorra värskel...
Testi oma teadmisi rahast ja võid võita toredaid Finantsinspektsiooni auhindu! Finantsinspektsioon kutsub osalema koolivaheaja rahatarkuse viktoriinis minuraha.ee lehel . Viktoriinis saab osaleda 26. veebruarist kuni 3. märtsini. Auhinnad loosime minuraha.ee Facebooki lehel kõigi osalejate vahel välja järgmise nädala alguses, võitjatega võetakse ühendust. Ühtlasi avaldame siis ka viktoriini…
Finantsinspektsioon kutsub neljapäeval, 22. veebruaril kell 10-12 infopäevale, kus selgitatakse nõudeid põhimakseteenuste osutamisele. Infopäev on mõeldud eelkõige pankade ja pangafiliaalide esindajatele, kuid seda võivad jälgida ka kõik teised, kes teema vastu huvi tunnevad. Pankade ja pangafiliaalide esindajaid ootab Finantsinspektsioon osalema Eesti Panga muuseumis, aadressil Estonia…