Laenuvalikud koroonakriisi keerises

2. aprill 2020

Koroonaviiruse laialdase leviku tõttu on üsna tõenäoline, et võid ühel hetkel olla silmitsi ootamatute muudatustega oma sissetulekutes. Palgata puhkus, töökoha kaotus või palga vähendamine ei muuda üldjuhul aga sinu kohustusi laenuandja ees. Seega on mõistlik praegu laenu võttes olla pigem konservatiivne

Kui oled otsustanud siiski laenu võtta, siis arvesta oma tegelike võimalustega. Mida suurem on laenukohustus, seda vähem jääb sinu sissetulekust alles muude kulude katteks. Seetõttu ei ole mõistlik taotleda suuremat summat, kui sul tegelikult vaja on. 

Laenutaotlust tasub esitada mitmele laenuandjale, et võrrelda erinevaid pakkumisi. Seejuures on laenuandjatel kohustus hinnata sinu krediidivõimelisust ning juhul, kui laenuandja seda kohustust rikub, vähendatakse sinu lepingujärgset intressimäära. Seda põhimõtet ei kohaldata, kui oled laenutaotlusel valesid andmeid esitanud. Seetõttu on laenutaotluse täitmisel eriti oluline, et esitaksid laenutaotluses õiged andmed.

Laenupakkumiste saamisel pööra lisaks intressimäärale tähelepanu ka krediidi kulukuse määrale, mis on välja toodud Euroopa tarbijakrediidi standardinfo teabelehel. Nii saad teada, milline laen on sulle soodsam. Lisaks kontrolli laenutingimusi ning veendu, et sinu sissetulekust piisaks igakuiste tagasimaksete tasumiseks.

Koosta perele eelarve

Kui oled mõne laenulepingu juba sõlminud, on mõistlik koostada pere eelarve. Igakuiste tulude ja kulude üles märkimine aitab saada neist paremat ülevaadet ning hoida oma majanduslik olukord kontrolli all. Samuti aitab see välja selgitada, milliste kulutuste osas on võimalik vajadusel kokku hoida ning esmajärjekorras katta vältimatud kulutused, näiteks eluasemekulud. 

Kui sinu sissetulek on vähenenud, võib abiks olla maksepuhkuse võtmine. Selleks, et teada saada, kas ja millistel tingimustel on sul võimalik maksepuhkust kasutada, võta aegsasti ühendust oma laenuandjaga.

Rohkem uudiseid

Eesti Pank ja Finantsinspektsioon kutsuvad laupäeval, 18. mail 2024 Eesti Panga muuseumisse (Estonia pst 11) traditsioonilisele rahatarkuse perepäevale ja muuseumiööle. Päevas on mängu ehk kell 11–16 toimuval perepäeval on fookuses rahatarkuse õppimine läbi mängu, sest just nii jääb õpitu kõige paremini meelde. Külastajad on oodatud osalema nii MTÜ Ettevõtlusküla peremängus „Minu raha“ kui ka…
Finantsinspektsioon tegeleb riiklikul tasandil finants ehk rahaasjadega seotud järelevalvega ja rahaga seotud kriisiolukordade lahendamisega. Finantsinspektsiooni poole tasub pöörduda, kui oled mõne finantsteenuse osutajaga (näiteks pank, kindlustus, laenuandja, investeerimisfond jt) rahulolematu või ei suuda te omavahel kokkuleppeni jõuda. 2023. aastal esitati Finantsinspektsioonile...
Riigikogu lauale on jõudnud krediidiinkassode ja -ostjate seaduse eelnõu, mis muudab oluliselt senist inkassoturu toimimist ja toob krediidiinkassod Finantsinspektsiooni järelevalve alla, mis muudab krediidivõlglastega suhtlemise pikas plaanis õiglasemaks. Kogu inkassoturg ei lähe järelevalve alla. Lihtsustatult öeldes läheb Finantsinspektsiooni järelevalve alla vaid see osa inkassoettevõtetest…