Laenuotsuse tegemisel võta piisavalt aega järelemõtlemiseks

5. november 2019

Finantsinspektsioon on täheldanud tendentsi, kus lühikese aja jooksul laenatakse erinevatelt laenuandjatelt kokku väga suur laen. Ühe laenulepinguga finantseeritakse eelmise laenu tagasimakseid ja nii võlakoormus kasvab.

Varasemate laenumaksete tasumisest ülejäänud laenuraha kasutatakse lahedamalt äraelamiseks – veedetakse aega kohvikutes ja kinos, ostetakse meelepäraseid riideid ja ehteid. Hiljem tagasi vaadates tõdetakse, et polegi selle raha eest midagi eriti saanud ja laenudest on jäänud tänaseks vaid kohustused.

Vastutustundlik laenamine nõuab teatud nõuete täitmist laenuandjatelt. Mure oma finantskohustuste pärast peab aga eelkõige olema laenuvõtjal endal. 

Finantsinspektsioon soovib panna tarbijatele südamele, et enne laenuotsuse tegemist tuleb võtta aega järele mõtlemiseks. Mõnikord on mõistlikum soovitud ostust loobuda või see edasi lükata ning vajalik summa koguda. Kui kuu lõpus raha napib ja säästudeks kõrvale panna ei õnnestu, siis tasub kaaluda, kas laenu tagasimaksete tegemine on jõukohane. 

Kui siiski soovid laenu võtta, on hea:

  • arvestada oma kulutamisharjumustega; 
  • võrrelda vähemalt kolme erinevat krediidipakkumist; 
  • jätta meelde, et soodsama laenu leidmiseks ei ole intressimäär üksi piisav;
  • olla teadlik, et parema ülevaate tekkivast kohustusest saad võrreldes krediidi kulukuse määra. Krediidi kulukuse määra leiad Euroopa tarbijakrediidi standardinfo teabelehelt, mille sulle enne laenulepingut esitab laenuandja.
  • mitte valetada laenutaotlusel. Laenuandja võib laenu anda üksnes juhul, kui ta on veendunud, et tarbija suudab laenu tagasi maksta. Kui ta seda kohustust rikub, vähendatakse sinu laenu intressi. Seda põhimõtet ei kohaldata aga juhul, kui oled laenutaotlusel laenuandjale valetanud. 

Kui oled juba võlgnevuses mitme laenuga

Kui arvete ignoreerimine vaid toimiks… Reaalsuses on paraku võlgnevustele selja keeramise tulemuseks üksnes võlgnevuse kasvamine. Laenunõue ei aegu niipea ja laenuandjaga kontakti katkestamine ei kustuta võlga. Viiviste näol kasvab võlg ja olukord muutub keerulisemaks. Uue laenuga eelmise laenumakse katmine ei ole enamasti mõistlik. See pakub vaid lühiajalise lahenduse, kuid kasvatab kiiresti sinu laenukoormat.

Sel momendil on mõistlik vaadata üle oma sissetulekud ja kulutused ning teha pere eelarve. Kui olukorraga toimetulek käib üle jõu, siis otsi abi näiteks võlanõustajatelt. Võlanõustaja abiga pannakse paika perekonna eelarve ning sellest kinnipidamisel on laenudest pääsemine võimalik.

Kui oled võlad tagasi maksnud, säästa osa rahast. Isegi väiksed summad on ootamatu väljamineku puhul abiks.

Rohkem uudiseid

Eesti Pank ja Finantsinspektsioon kutsuvad laupäeval, 18. mail 2024 Eesti Panga muuseumisse (Estonia pst 11) traditsioonilisele rahatarkuse perepäevale ja muuseumiööle. Päevas on mängu ehk kell 11–16 toimuval perepäeval on fookuses rahatarkuse õppimine läbi mängu, sest just nii jääb õpitu kõige paremini meelde. Külastajad on oodatud osalema nii MTÜ Ettevõtlusküla peremängus „Minu raha“ kui ka…
Finantsinspektsioon tegeleb riiklikul tasandil finants ehk rahaasjadega seotud järelevalvega ja rahaga seotud kriisiolukordade lahendamisega. Finantsinspektsiooni poole tasub pöörduda, kui oled mõne finantsteenuse osutajaga (näiteks pank, kindlustus, laenuandja, investeerimisfond jt) rahulolematu või ei suuda te omavahel kokkuleppeni jõuda. 2023. aastal esitati Finantsinspektsioonile...
Riigikogu lauale on jõudnud krediidiinkassode ja -ostjate seaduse eelnõu, mis muudab oluliselt senist inkassoturu toimimist ja toob krediidiinkassod Finantsinspektsiooni järelevalve alla, mis muudab krediidivõlglastega suhtlemise pikas plaanis õiglasemaks. Kogu inkassoturg ei lähe järelevalve alla. Lihtsustatult öeldes läheb Finantsinspektsiooni järelevalve alla vaid see osa inkassoettevõtetest…