Eesti inimestel on pea miljardi eest võlgu kohtutäiturite käes

22. september 2021

Finantsinspektsioon korraldab 29. septembril seminari “Võlaorjusest vabaks!”, kus antakse ülevaade Eesti elanike võlgadest ja neist vabanemise võimalustest. Vastavalt uuringule küündivad kohtutäituritele antud võlad möödunud aasta seisuga pea miljardi euroni. Sellele lisanduvad muud võlad, millega tegeleb sissenõudja või mis on antud inkassoettevõtetele lahendamiseks.

Sotsiaalministeeriumi analüüsi ja statistika osakonna juhataja Hede Sinisaare sõnul on eestlaste võlakoorem üsna suur. On võlad, millega tegelevad kohtutäiturid ja võlad, mis on üle antud inkassoettevõtetele. Vastavalt täitemenetluse võlgnike analüüsile on möödunud aasta märtsi seisuga  Eestis 412 782 võlga antud kohtutäiturile lahendamiseks. „Kokku oli uuringus kõigi nõuete summa 811,1 miljonit eurot. Enim on võlgnike seas inimesi, kelle võlg jääb vahemikku 1001–5000 eurot,“ märkis Sinisaar. 

Lisaks kohtutäiturite  käes olevatele võlgadele on veel sellised võlad, mille sissenõudmistega tegelevad ettevõtted ja asutused  (näiteks mupo, politsei, pangad)  ise või inkassoettevõtted. Julianus Inkasso hinnangul on maksehäireid möödunud aasta seisuga kokku pea sajal tuhandel inimesel kokku ligi 265 miljonit eurot.  

Julianus Grupi juhi Ülar Maapalu sõnul on võlg iga inimese jaoks ebamugav teema, mida soovitakse vältida. Kuid võlg ei kao kuhugi ära ning aja venitades kasvavad nii võlg kui ka sellest tekkinud stress suuremaks. „Mida kiiremini saab  lahenduses kokku leppida, seda varem on võimalik keskenduda taas rõõmsamatele asjadele,“ lisas Maapalu.

Inbanki riskijuhi Marko Variku sõnul püüab pank alati inimesega tekkinud võlgnevuse osas jõuda kokkuleppeni ning koostada maksegraafik. „Parim, mida klient saab rahaliste raskuste tekkimisel teha, on olla proaktiivne ja pöörduda panga poole juba enne võlgnevuse tekkimist,“ märkis Varik ja lisas, et sellisel puhul saab pank enamasti pakkuda rohkem erinevaid võimalusi rahaliste raskuste ületamiseks. „Viimase meetmena võõrandame nõude sissenõudmisele spetsialiseerinud ettevõtetele,” sõnas Varik.

Võlanõustaja Evelyn Eichhorsti sõnul tunnevad  inimesed piinlikkust, kui nad on võlgu ja ei suuda seda tagasi maksta. „Kõigil meil tuleb elus ette ootamatusi, kuid siis tulebki spetsialisti käest abi paluda ja võlgade osas plaan koostada,“ märkis Eichhorst ja lisas, et spetsialistid pankades ning võlanõustajad ei näe selliseid muresid esmakordselt ning nende ülesandeks ongi välja pakkuda lahendusi.

Finantsinspektsioon korraldab 29.septembril kell 11 veebiseminari “Võlaorjusest vabaks!”. Seminaril teeb ülevaate Eesti elanike võlgadest Sotsiaalministeeriumi analüüsi ja statistika osakonna juhataja Hede Sinisaar, võlanõustaja Evelyn Eichhorst jagab soovitusi võlgadest vabanemiseks, Inbanki riskijuht Marko Varik jagab vihjeid, kuidas suhelda pangaga ning Julianus Grupi juhataja Ülar Maapalu toob näiteid levinuimatest võla sissenõudmistest. Veebiseminari saab vaadata otseülekandena Finantsinspektsiooni tarbijaveebist minuraha.ee.
 

Rohkem uudiseid

1210.21
Finantsinspektsioon ja Eesti Pank kutsuvad õpetajaid traditsioonilisele, koolivaheajal toimuvale seminarile, kus räägitakse investeerimisest ja sellega seotud riskidest ning petuskeemidest. Lisaks tehakse seminaril ülevaade Eesti ja euroala majandusest. Seminar toimub 25. oktoobril kell 10–12 Eesti Panga muuseumis (Estonia pst 11, Tallinn) eestikeelsena ja kell 13-14.30 venekeelsena. Kohapeal...
2809.21
Finantsinspektsioon ostis koostöös partneritega raamatukogudele üle poole tuhande rahatarkuse raamatu, mille vastu inimesed on ise huvi tundnud. Üheks selliseks raamatuks, mida sooviti ja mida ostis inspektsioon, on “Tom õpib rahamängu”. Kokku osteti koos partneritega inimeste rahatarkuse kasvatamiseks raamatukogudele ligi 600 raamatut, millest Finantsinspektsiooni panus oli 115 raamatut "Tom…
2109.21
Finantsinspektsioon korraldab 29.septembril kell 11 veebiseminari kõigile, kes soovivad praktilist nõu võlgadest vabanemiseks või kes tunnevad huvi selle vastu, kui palju ja kellele eestlased võlgu on. Milline on tänases Eestis tüüpiline võlgnik? Mis hetkel pangad võlgnikud inkassofirmadele üle annavad? Millised on levinuimad võtted võlgnikelt võlgade tagasi saamiseks? Kuidas võlgadest vabaneda…