Pikaajalised eesmärgid on hea läbi mõelda sõltumata praegustest rahalistest võimalustest – kui sul on kindel siht silme ees, on hoopis lihtsam end motiveerida raha kõrvale panema või sissetulekute suurendamiseks lahendusi leida. Tegevusplaani juures pane ka kirja põhjused, miks ühte või teist eesmärki saavutada tahad, kas sellega kaasnevad lisakulud või tulud (auto puhul lisakulud kütuse, kindlustuse ja remondi näol, magistrikraadi korral võid aga saada tulusama töökoha või palgatõusu), kes Sind teekonnal ergutavad ning mida oma käitumisharjumuste juures muudad, et sihid saavutada.
Lühiajalised, keskmised ja pika perioodi eesmärgid
Lühiajaline eesmärk – oletame, et tahad sõita aasta pärast Sitsiiliasse. Reisiraha vajad kokku 1000 eurot. Kui sul sääste pole, pead iga kuu kõrvale panema 83 eurot (1000/12 = 83). Kui plaanid reisile sõita laenu eest ja laenad aastaks 1000 eurot näiteks 13% aastaintressiga, pead iga kuu (annuiteetgraafiku puhul) pangale tagasi maksma umbes 90 eurot. Kokku läheks sama reis maksma 1072 eurot (laenusumma + intressid), lisaks laenulepingu sõlmimise tasu.
Keskmise perioodi eesmärk – tahad kodus remonti teha. See läheks maksma 5000 eurot. Kui suudad iga kuu 100 eurot kõrvale panna ja hinnad ei muutu, saad remonti tegema hakata alles 4 aasta pärast. Kui laenad 5000 eurot neljaks aastaks näiteks 13% aastaintressiga, pead iga kuu (annuiteetgraafiku puhul) tagasi maksma 134 eurot ning kokku kulub intressidele 1438 eurot. Seega saad remondi kohe tehtud, kuid see läheb sulle üle kolmandiku kallimaks ehk kogukulu on 6438 eurot.
Pika perioodi eesmärk – tahad pensionipõlves igas kuus saada 700 eurot. Täna on Eestis keskmine pension veidi üle 400 euro. Oled praegu 30-aastane, pensionile saad näiteks 65-aastaselt. Selleks ajaks on Eestis tööealiste inimeste osakaal veelgi vähenenud, nii et riiklikust pensionist (I sammas) saab tõenäoliselt vähem raha kui täna. Kui elad 80-aastaseks, investeerid 35 aastat järjest igal kuul 50 eurot tootlusega 5% aastas, on sul pensionile minemise hetkeks kogunenud 57 041 eurot ehk jagades selle 15 aasta ja 12 kuuga ja eeldades, et see raha enam edasi ei kasva, jääb sulle lisaks igakuisele pensionile kulutamiseks 57 041 / 15 /12 = 317 eurot. Pannes igakuiselt kõrvale suurema summa, töötab sinu kasuks liitintress ning avardab veelgi sinu võimalusi pensionipõlve nautida: näiteks investeerides igakuiselt 150 eurot sarnastel tingimustel, saad pensionilisa igal kuul ligi 950 eurot.
Neil, kel on sõlmitud II pensionisamba leping, üht-teist pensionieaks koguneb. Kuid lisaks tasuks uurida ka erinevaid investeerimisviise, et oma raha kasvatada, sealhulgas III samba pensionifonde, kogumiskindlustusi, väärtpabereid, investeerimisfonde.
Säästmine
Inimesed, kes on harjunud ära kulutama kogu teenitud raha ja kes ei säästa mustadeks päevadeks, ütlevad vahel enda õigustamiseks, et nagunii sööb inflatsioon raha väärtusest suure tüki ära, parem siis kulutan kohe. Inflatsioon kahtlemata raha väärtusele hästi ei mõju, aga igal juhul on inflatsiooni tõttu mõnevõrra ostujõus kaotanud 100 eurot ettenägematus olukorras rohkem väärt kui tühi konto.
Mis vahe on säästmisel ja investeerimisel?
Säästmine on raha kogumine ootamatuteks ja ka planeeritud tulevasteks väljaminekuteks, mis on jooksvast sissetulekust katmiseks liiga suured. Pigem on tegemist lühiajalise raha kogumisega, mistõttu on oluline, et kõrvalepandud summa ei väheneks ning oleks lihtsasti kättesaadav. Üks võimalus lühiajaliseks kogumiseks on erinevad hoiused, mille puhul on tulu ehk intressi suurus ette teada ja ei ole ohtu oma rahast ilma jääda. Eestis on eraisikute hoiused ja arveldusarvetel olev raha igas krediidiasutuses ehk pangas (vt kõiki tegevusloa alusel tegutsevaid pankasid siit) seadusega tagatud 100 000 euro suuruses summas ühes pangas ühe hoiustaja kohta.
Investeerimine on pikaajaline raha kogumine, mille põhiline eesmärk on teenida oma raha arvelt täiendavat tulu. See tähendab erinevalt säästmisest riski võtmist. Raha väärtuse võimalikuks kasvatamiseks paigutatakse see mitmesugustesse varadesse – näiteks aktsiatesse, investeerimisfondidesse, kinnisvarasse jne. Selleks peaks olema mõningaid teadmisi. Oma võimaluste kohta investeerimismaailmas loe rohkem siit
Investeerides ei ole tulu saamine garanteeritud - kas ja kui palju sa teenid, ei ole üldjuhul ette teada, sest investeeringu väärtus võib kõikuda aja jooksul. Näiteks aktsiate hinnad võivad nii tõusta kui langeda, ehk et vahel võid ka vähem raha tagasi saada, kui algselt investeerisid. Seetõttu peaks investeerima raha, mida lähema viie aasta jooksul kindlasti vaja ei lähe.
Raha, mida investeerida, tekib säästes!
Milleks säästa?
Esiteks aitab säästmine valmistuda suuremateks ette teada väljaminekuteks, mida on jooksvast sissetulekust raske katta. Näiteks mõne majapidamises vajaliku suurema ostu tegemiseks, et vältida laenu võtmist, mis muudab ostu intresside ja lepingutasu võrra kallimaks.
Teiseks aitab säästmine toime tulla ootamatustega, näiteks vähenenud sissetulekuga töökaotuse või haiguse korral. Haigeks jäämine on väikesele pere-eelarvele üsna suur löök, sest lisaks vähenenud sissetulekule tekib lisakulu ravimite ostmise tõttu. Igal inimesel peaks olema kõrvale pandud nn hädareserv ootamatute kulude jaoks. Selle kohta, kui suur hädareserv peaks olema, on väga erinevaid arvamusi, kuid olemas peaks olema vähemalt 3 kuu, parem kui 6 kuu kulutusteks vajaminev summa.
Mida varem säästmisega alustad, seda parem! Niipea kui hädareserv ootamatusteks on olemas, saad hakata oma unistuste poole püüdlema, ning see igal juhul tõstab sinu heaolu. Kui alustad säästmise kõrvalt ka investeerimisega, on aeg sinu suur sõber, sest nii hakkab tööle liitintress, mis paneb sulle kasumit tootma ka kõik vahepeal teenitud intressid.