-
Mõtle läbi, mis on su kindlustushuvi ehk mida ja mille vastu soovid kindlustada. Anna sellest kindlustusandjale täpne ülevaade.
-
Kindlustusseltsi valikul ära lähtu ainult kindlustusmakse suurusest, vaid uuri eelkõige, milliste riskide vastu ja millistel tingimustel kindlustuskaitset pakutakse. Millised on välistused kindlustushüvitise saamisel, kui suur on omavastutus? Vali kindlustusselts kõikide lepingutingimuste põhjal tervikuna.
-
Väga oluline on pöörata tähelepanu sündmuste kirjeldamisele ehk sellele, mida lepingu järgi peetakse kindlustusjuhtumiks. Erinevate kindlustusseltside lepingutingimused pakuvad erinevas ulatuses kindlustusjuhtumiks tunnistatavaid sündmusi.
-
Pöörata tähelepanu, millised on välistused ehk juhud, millal kindlustusseltsil tekib õigus kindlustushüvitist vähendada või selle maksmisest üldse keelduda. Välistused on kirjeldatud kindlustuslepingu tingimustes. Nendeks võivad olla näiteks sõjalised sündmused, terrorism, streik, riigipööre, loodusõnnetus, epideemia, kindlustatud isiku joobeseisund või sellest tingitud kahjujuhtum, enesetapp või enesetapukatse jne. Üldjuhul ei hüvita kindlustusseltsid kahju, mis juba kuulub hüvitamisele teiste isikute poolt. Näiteks kulud, mis vastavalt rahvusvahelistele lepingutele või seadustele kuuluvad hüvitamisele Haigekassa, lennufirma, turismifirma jt asutuste poolt. Loe hoolega läbi kõik tingimused, sh ka väikeses kirjas kirjutatu. Küsi, kui midagi jääb arusaamatuks.
-
Eelista alati kindlustusseltsi, mille tingimused on koostatud selgelt, arusaadavalt ning kus on sätestatud kõik oluline: lahti on seletatud mõisted ning mõlema lepingupoole õigused ja kohustused. Konkreetselt ja arusaadavalt on selgitatud, mis on kindlustusobjekt, mida loetakse kindlustusjuhtumiks, millistel põhimõtetel toimub hüvitamine ning milline on vaidluste lahendamise kord.
-
Pööra tähelepanu reisikindlustuse lepingu mõistetele nagu näiteks kehtivuspiirkond, kindlustatud isikute vanuselised piirangud, kindlustusperiood, kindlustussumma jne. Samuti uuri, mida tähendab näiteks ühistransport: kas selle all mõeldakse ka taksosid?
-
Reisikindlustust on võimalik sõlmida pikkusega kuni üks aasta, kusjuures reiside arv selle aja jooksul ei ole piiratud. Tasub teada, et vastavalt kindlustusseltside tingimustele võidakse ühe reisi pikkust piirata. Näiteks ühe kindlustusseltsi tingimuste järgi ei tohi reis kesta üle 28 järjestikuse päeva, teise kindlustusseltsi tingimuste järgi aga mitte üle 90 päeva.
-
Tervisekindlustuse sõlmimisel tuleb mõelda, kas reisi ajal on plaanis tegeleda spordiga või mitte. Reisikindlustuslepingu tingimustes on välja toodud erinevad spordialad nagu näiteks mägironimine, sukeldumine, surfamine jt, mida peetakse riskantseteks. Mõnede spordialadega tegelemisel tekkivaid kahjusid seltsid ei hüvitagi, mõnede puhul võib olla võimalik osta juurde lisakindlustuskaitse.
Mida teha, kui soov tegeleda spordiga tekib alles reisi ajal? Üks võimalus on pöörduda oma kindlustusseltsi poole sooviga sõlmida lisaleping. Teine võimalus on aga sõlmida uus kindlustusleping kohapeal. Ka sel juhul tuleb kindlasti tutvuda kindlustuslepingu tingimustega.
-
Erilist tähelepanu tuleb tingimustele pöörata rasedatel. Näiteks ühe kindlustusseltsi tingimuste järgi kindlustatakse rasedaid ainult kuni 12. rasedusnädalani, lisaks võib olla kehtestatud eraldi suurusega hüvituslimiit.
-
Oluline on teada, et reisitõrkekindlustus ei pruugi hakata kohe kehtima. Kindlustusseltsid sätestavad lepingu jõustumise tähtaja erinevalt, leping võib jõustuda kohe pärast selle sõlmimist ja kindlustusmakse tasumist, kuid üldjuhul jõustub leping näiteks 2 kuni 5 päeva pärast.
-
Üldjuhul ei laiene pagasikindlustus lennupiletitele, rahale, pangakaartidele, kunstiesemetele, antiikesemetele, toiduainetele, jookidele, klaasist või muust haprast materjalist esemetele, väärismetallist esemetele, tööriistadele, koduloomadele jne. Lisaks võib kindlustusselts kehtestada teatud pagasile järelevalve ja hoiustamisega seotud erinõuded. Kindlustusselts võib keelduda kahju hüvitamisest, kui näiteks videokaamera või kohver oli jäetud järelevalveta autosse või auto uksed ei olnud lukustatud.
-
Jäta meelde reisikindlustuslepingu tingimustes sisalduvad kindlustusvõtja kohustused, sealhulgas milline on kahjujuhtumist teatamise kord ning tähtajad. Kohustuste puudulikul täitmisel või täitmatajätmisel on kindlustusseltsil õigus kindlustushüvitist vähendada või hüvitise väljamaksmisest keelduda.
-
Veendu, et räägid kindlustusseltsi esindajale kõikidest asjaoludest, mis võivad potentsiaalset kahjunõuet mõjutada.
-
Krooniliste haiguste olemasolul tuleb kindlustusseltsi sellest teavitada.
-
Kindlustuslepingu sõlmimisel on sul kohustus teavitada kindlustusseltsi või -vahendajat kõigist kindlustusriski mõjutavatest olulistest asjaoludest.