Hinnavaheleping

Hinnavaheleping (inglise keeles contract for difference, lühend CFD) on lepingu aluseks oleva vara (aktsiad, valuutad, kaubad, indeksid jne) avamishinna ja lepingu lõpetamise aegse hinna vahega kauplemise kokkulepe ostja ja müüja vahel. Hinnavahelepingud on finantsvõimendusega tooted. Need pakuvad avatust turule, nõudes teilt ainult väikest osa (nn tagatist) tehingu koguväärtusest. Hinnavahelepingud võimaldavad investoritel kasutada alusvara hindade tõusmist (võttes n-ö pika positsiooni) või langemist (võttes nö lühikese positsiooni). Lepingu lõpetamisel tasutakse teile või tasute teie ise hinnavahelepingu ja/või selle alusvara sulgemisväärtuse ja avamisväärtuse vahe. Kui see vahe on positiivne, maksab hinnavahelepingu pakkuja teile. Kui vahe on negatiivne, peate teie maksma hinnavahelepingu pakkujale.

Hinnavahelepingud võivad näida sarnanevat tavapärastele investeeringutele, nagu aktsiainvesteeringud, kuid erinevad väga, sest tegelikult ei osta ega oma te kunagi hinnavahelepingu alusvara.

 

Risk

Hinnavahelepingutega kaasneb väga kõrge riskitase, eriti kui need on suure finantsvõimendusega (mida suurem on hinnavahelepingu finantsvõimendus, seda suurem on sellega seotud risk). Tegu ei ole standardtoodetega. Hinnavahelepingute eri pakkujatel on erinevad tingimused ja kulud, mille tõttu ei sobi need tavaliselt enamikule jaeinvestoritele. Peaksite kaaluma hinnavahelepingutega kauplemist üksnes siis, kui teie eesmärk on spekuleerida, eelkõige väga lühikest aega, või kui soovite maandada oma olemasolevas portfellis sisalduvaid riskipositsioone ning kui teil on põhjalikud kauplemiskogemused (eelkõige volatiilsetel turgudel) ja te võite võimalikku kahjumit endale lubada.

Mida hinnavahelepingut sõlmides enda kaitseks teha?

Enne kauplemisotsuse tegemist peaksite hoolikalt läbi lugema oma kokkuleppe või lepingu hinnavahelepingu pakkujaga.

Veenduge, et mõistate vähemalt järgmist:

  • pakkujaga hinnavahelepingutega kauplemise kulud
  • kas hinnavahelepingu pakkuja avalikustab teie tehingutele kehtestatud marginaalid
  • kuidas määrab hinnavahelepingu pakkuja kindlaks hinnavahelepingute hinnad
  • mis juhtub siis, kui hoiate oma positsiooni avatuna üleöö
  • kas hinnavahelepingu pakkuja võib hindu muuta või uuesti noteerida pärast seda, kui olete korralduse esitanud
  • kas hinnavahelepingu pakkuja täidab teie korralduse isegi siis, kui alusvara turg on suletud
  • kas vastaspoole või kliendi varadega seotud probleemide puhuks on kehtestatud investorite või hoiuste kaitsekava

 

Lisainfot leiab Euroopa Väärtpaberiturujärelevalve (ESMA) kodulehelt.

Viimati uuendatud 14. jaanuar 2021