Prindi see leht

Eelarve tegemine

Eelarve mõte on saada ülevaade oma tuludest ja kuludest - kirjutada üles kõik kuu jooksul saadud tulud (lisaks palgale ka lastetoetus, stipendiumid, üüritulu jmt) ning kulutused. Oluline on kirja panna ka kõige väiksemad ostud, sest pisikestest kuludest kasvavad kuu lõpuks üsna suured summad.

Kuidas eelarvet teha, on maitseasi: võid luua Excelis eelarve tabeli või kasutada mõnda veebis olevat valmis vormi. Samuti pakuvad mitmed pangad internetipangas võimalust kulusid teemade kaupa liigitada, loodud on mitmeid kergesti kasutatavaid telefonirakendusi (appe).

Mida täpsemalt sa eelarves oma kulud lahti kirjutad, seda parem. Liigitus võib olla näiteks selline: kulud koju ostetavale toidule ja väljas söömisele, kulud sideteenustele, eluasemele, laenudele-liisingutele, transpordile, lastele, meelelahutusele. Kes tegeleb mõne hobiga, saab oma eelarve tabelisse sellegi kohta lahtri lisada, lemmiklooma pidajatel tekib eraldi kululahter jne. Kui kõik on detailselt kirjas, leiad kindlasti üles need n-ö mustad augud, kuhu raha kulub. Võib ka selguda, et mõni kulutus haarab ebaproportsionaalselt suure osa eelarvest – näiteks tööpäevade lõunad kohvikutes. Siis saad astuda samme selliste kulutuste osakaalu vähendamiseks. Ja muidugi võiks mõelda ka sellele, kas sul on võimalusi oma sissetulekute suurendamiseks.

Eelarve tulu- ja kululiigid võivad olla näiteks sellised
 

Sissetulekud Väljaminekud 
Palk650Toit koju220
 19.18Toit väljas (tööpäeva lõunad)40
  Igakuised arved (mobiil, internet, elekter, kommunaalid, lasteaiamaks, kuukaart)190
  Eluasemelaen145
  Meelelahutus (kino, külaskäigud)20
  Lapse kulud (sünnipäevad, mänguasjad)15
  Riided, jalatsid

12

  Muu (ravimid, raamatud jne)21
KOKKU669.18 663


Kui oled kuu aega eelarvet pidanud, on sul pilt ees, kui palju sul kuus mingi kululiigi peale raha läheb. Nüüd saad järgmistel kuudel soovi korral seada igale kululiigile limiidi.

Kuna paljud kulud on ette teada – sünnipäev, eluaseme kindlustusmakse jne – saad needki vastava kuu eelarvesse sisse arvestada ning vajadusel alustada raha kogumist.

Kui sul on vaja kulutusi kärpida, aitab siingi eelarve, sest saad lahku lüüa vältimatud kulutused ja välditavad kulutused.