Prindi see leht

Laenu tähtaeg

Maksimaalne võimalik laenuperiood sõltub laenu liigist (tarbimislaen, eluasemelaen jne) ja konkreetse panga või muu laenu andva äriühingu tingimustest. See tähendab, et kui erinevates pankades on sama nimega laene (tarbimislaen, eluasemelaen), on maksimaalne võimalik laenuperiood erinev. Näiteks tarbimislaenu puhul võib tähtaeg olla kolmest kuust 4–5 aastani ja eluasemelaenu maksimaalne pikkus võib ulatuda 30 aastani.


Oliveri sõber Jürgen tahab laenu taotleda ning peab otsustama, kui pikaks perioodiks laen võtta. Jürgeni esimene mõte on laen võimalikult pika aja peale hajutada, sest siis on igakuine laenumakse väiksem. Oliver aga juhtis Jürgeni tähelepanu sellele, et siis maksab Jürgen ju pangale aastate jooksul kokkuvõttes intressideks palju suurema summa.

Jürgen asus nüüd arvutama: kui ta võtab 20 aastaks 32 000 eurose annuiteetlaenu 5protsendise aastaintressiga, on tema igakuine laenumakse 211 eurot. Kokku maksab ta pangale koos intressidega 20 aasta jooksul tagasi 50 684 eurot.

Kui ta aga võtab samadel tingimustel laenu 30 aastaks, on ta kuumakse küll 39 euro võrra väiksem, aga kokku maksab ta pangale koos intressidega tagasi ligi 62 000 eurot. Seega kui Jürgen võtaks laenu 20 aastaks, hoiaks ta kokku üle 11 300 euro. Jürgen leidis, et see on ju täitsa normaalse auto hind.