Prindi see leht

Väikelaen ja tarbimislaen

Selliseid laene, mida pangad ja teised äriühingud pakuvad eraisikutele kas sissetuleku, teise eraisiku käenduse või pangas oleva hoiuse tagatisel, nimetatakse tavaliselt väikelaenuks või tarbimislaenuks. Sõltuvalt pakkujast võib sellise laenu nimi olla ka näiteks soovilaen, päikeselaen vmt. Eesmärk, milleks seda laenu kasutada, ei ole laenuandja poolt määratud ja laenusumma võib olla näiteks 250 eurot, aga ka ka üle 10 000 euro.

 • Eesmärk. Väikelaenu ja tarbimislaenu võetakse näiteks eluaseme remondiks, ettevõtte arendamiseks, tehnika, mööbli või auto ostmiseks, hariduse finantseerimiseks, hambaraviks, reisimiseks jne.  

 • Tingimused. Väikelaenu ja tarbimislaenu pakuvad nii pangad kui ka teised äriühingud. Erinevate pakkujate tingimused – näiteks intress, tähtaeg, tagasimaksmise kord, lepingutasu – on väga erinevad. 
  Laenuandja peab sulle enne lepingu sõlmimist andma tarbijakrediidi standardinfo teabelehe, kus on kirjas sulle pakutava krediidi suurus, intressimäär aastas, krediidi kulukuse määr, muud lisanduvad tasud, viivised ja teised võlgnevusega seotud tasud, lepingu kestvus jne. Kuna teabeleht on igal pool ühtse vormiga, teeb see erinevate pakkujate tingimuste võrdlemise hõlpsamaks.

Võrdle enne otsustamist!Küsi pakkumist vähemalt kolmelt erinevalt laenuandjalt! See tasub end kuhjaga ära, sest sellest sõltuvad sinu väljaminekud tulevikus, kuna erinevad nii intressimäär, lepingutasu suurus ja muud tingimused. 
 • Tagatis. Tavaliselt on selleks kas regulaarne sissetulek, eraisiku käendus või pangas olev hoius – sõltub konkreetsest laenutüübist. Samuti on väikelaene, mida antakse kinnisvara tagatisel. 

 • Tähtaeg. Kinnisvara tagatiseta väikelaenu tähtaeg on sõltuvalt pakkujast üldjuhul poolest aastast kuni viie aastani.

 • Intress. Konkreetne intressimäära suurus võib sõltuda näiteks sinu sissetulekust, olemasolevatest kohustustest ja laenusumma suurusest. On ka väikelaene ja tarbimislaene, millel on konkreetse protsendina fikseeritud intress, mis on kõigile laenutaotlejatele ühesugune.
  Lisaks intressimäära suurusele uuri kindlasti, kas intressi arvutatakse laenujäägilt või laenusummalt. Kui intressi arvutatakse laenusummalt, tähendab see sinu jaoks suuremaid kulusid intressidele, sest hoolimata sellest, et oled laenuperioodi jooksul osa laenu juba tagasi maksnud, arvestatakse intressi ikkagi veel kogusummalt, mille laenasid. 

 • Lepingu muudatused. Enne laenulepingu sõlmimist uuri, kas sul on võimalik laenu enne tähtaega tagasi maksta, kui selleks peaks võimalus tekkima. Laenuandja võib nõuda ennetähtaegse tagastamise puhul täiendavat tasu. Samuti selgita välja, kas sul on võimalik taotleda maksepuhkust ning kas seda saab ainult põhiosa maksete ajutiseks peatamiseks või on võimalik täielik maksepuhkus (põhiosa ja intressid).  

 • Muud kulud. Kui tahad laenuperioodi jooksul lepingut muuta – näiteks taotled maksepuhkust või maksegraafiku muutmist – tuleb selle eest maksta. Uuri ka seda, et kui peaksid laenumaksed võlgu jääma, siis kui palju maksavad laenuandja poolt sulle saadetavad meeldetuletuskirjad. Ühe teatise hind võib ulatuda üle kümnekonna euro.

14-päevane taganemisõigus
Sul on õigus laenulepingust taganeda 14 päeva jooksul selle sõlmimisest (välja arvatud hüpoteegiga tagatud laenu korral). Sel juhul pead laenu tagasi maksma hiljemalt 30 päeva jooksul pärast taganemissoovi esitamist ja tasuma selle aja eest intresse, mil laenuraha sinu käsutuses oli. Laenuandjale sa oma otsust põhjendama ei pea.