Kui ostad mõne ettevõtte aktsiaid, saad üheks selle ettevõtte omanikuks ehk aktsionäriks. Väikeinvestoril on kõige hõlpsam osta nende ettevõtete aktsiaid, mis on noteeritud mõnel väärtpaberibörsil. Näiteks Tallinna, Riia ja Vilniuse börsid kuuluvad maailma suurima börsikontserni NASDAQ OMX Groupi koosseisu. Vaata siit lähemalt.
Ajalooliselt on aktsiaturud pakkunud kõige kõrgemat tootlust, samas kaasneb aktsiainvesteeringutega üldjuhul ka kõrgem risk võrreldes näiteks investeerimisfondidega.
Aktsionärina ei ole sulle tulu garanteeritud. Tulu on võimalik teenida kas dividendidena, kui ettevõtte aktsionäride koosolek otsustab osa kasumist dividendina välja maksta või aktsia kursi tõusu pealt. Samas võib aktsia hind langeda näiteks ettevõtte kehvade majandustulemuste ja/või maailmamajanduse kehva olukorra tõttu. Samuti võidakse dividende mitte maksta, kui otsustatakse kasum hoopis ettevõtte arengusse investeerida või kui kasumit ei saadudki. Nii pead arvestama võimalusega, et su investeeringu väärtus vahepeal hoopis väheneb. Kui ettevõte peaks pankrotti minema, võid kogu rahast ilma jääda.
Nimiväärtus ja turuväärtus
Aktsia võib välja lasta nimiväärtusega aktsiana või nimiväärtuseta aktsiana. Nimiväärtust nimetatakse ka nominaalväärtuseks ja see on võrdne ettevõtte asutamisel tehtud rahalise või mitterahalise sissemaksega ühe aktsia kohta. Kui aktsiad on välja lastud aga nimiväärtuseta, määratakse ühe nimiväärtuseta aktsia arvestuslik väärtus aktsiakapitali jagamisel aktsiate arvuga.
Turuväärtus on aktsia hind börsil. Aktsia hinda mõjutavad paljud asjaolud: ettevõtte käekäik; majandussektori käekäik, kus see ettevõte tegutseb; ettevõtte asukohariigi käekäik; ettevõtte suurus, sest väiksemate ettevõtete aktsiad võivad ole kõikuvamate hindadega kui suuremate omad; üldised hoiakud aktsiatesse investeerimise kohta ehk investorite emotsioonid jne.
Aktsiate ostmine
Börsil noteeritud aktsiate ostmiseks pead avama pangas või mõne muu investeerimisühingu juures väärtpaberikonto. Vaata lähemalt siit.